آب رسانی برای دیگ بخار

تصفیه بویلر با بازدارنده های فرار
تصفیه بویلر با بازدارنده های فرار
اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸
نحوه انتخاب دیگ برای ساختمان
نكات مهم تصفيه آب بویلر
خرداد ۵, ۱۳۹۸

آب رسانی برای دیگ بخار

بازده حرارتی دیگ های بخار

آب رسانی برای دیگ بخار

در بحث آب رسانی برای دیگ بخار سیال اصلی استفاده شده در دیگ های بخار آب است باید این سیال طی مراحلی آماده و وارد دیگ شود.

قسمتهای اصلی آبرسانی عبارتند از:

  1. منبع آب صنعتی مانند چاه عمیق
  2. فیلتر شنی: ذرات جامد معلق در آب را جمع آوری می کند که از طبقات شنی، سیلیسی و سنگی تشکیل شده است. شیر ها در این قسمت و فیلتر بعدی بگونهای طراحی شدهاند که بعد از ساعاتی کار و کثیف شدن بتوان جریان آب را به صورت معکوس از آن عبور داد تا تمیز شوند.
  3. سختی گیر: سختی گیری برای جدا کردن دو عنصر کلسیم و منیزیم بکار میرود. اگر این دو عنصر از آب جدا نشوند همان اتفاقی در دیگ بخار می افتد که در کتری رخ می دهد. در واقع رسوبات سطح بین لوله های آتش کار با آب را کاهش میدهد و انرژی بیشتری برای تولید میزان معینی فشار مصرف می شود. همچنین پاکسازی این لوله ها علاوه بر هزینه بر بودن خط تولید را نیز متوقف میکند.

این بخش از دو مخزن تشکیل می شود مخزن اول شامل بافت رزین سه بعدی بوده که با منیزیم ترکیب شده RMg بوجود می آورد در نتیجه سختی آب از بین میرود ولی نمیتوان آن را به فاضلاب هدایت کرد چون رزین از دست خواهیم رفت. پس از مخزن دوم به عنوان مخزن احیا استفاده می کنیم در این مخزن آبنمک وجود دارد. واکنشهای به صورت زیر انجام میشود زیر را با ترکیب رزین و منیزیم انجام میدهد.

واکنش اول :

آب رسانی دیگ های بخار واکش اول

واکنش دوم :

آب رسانی دیگ های بخار واکش دوم

اکنون وارد فاضلاب شده و RNa مجددا با سولفات منیزیم تر کیب شده و تولید RMg می نماید که با انجام چرخهای این واکنشها رزین مجددا احیا شده و  از چرخه خارج میشود.

 

اکنون سختی آب گرفته شده ولی برای وارد شدن به داخل دیگ هنوز مشکلاتی وجود دارد :
  1. اکسیژن محلول در آب که باعث اکسید شدن خط لوله میشود.
  2. دمای پایین آب که به دیگ بخار که در دمای بالا است شک وارد میکند.

برای حل مشکلات بالا از ریگازور استفاده میکنند که مخزنی است حاوی آب بدون سختی که از مرحله قبل تولید شده و قسمتی از بخار تولیدی دیگ با فشار وارد آن می شود تا علاوه بر بالا رفتن دمای آب اکسیژن موجود به صورت حباب از آن خارج شود.

آب موجود میتواند مورد استفاده دیگ بخار قرار گیرد که توسط پمپ با دبی بالا دیگ را تغذیه می کند. این تغذیه هم می تواند اتوماتیک باشد و هرگاه سنسور های دیگ سطح آب داخل دیگ را کافی تشخیص ندادند به پمپ فرمان تغذیه دهند و یا به صورت دستی و توسط اوپراتور پمپ روشن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *