بویلرهای واترتیوب نوع O و D

 انواع بویلر به همراه موارد کاربردشان
 انواع بویلر به همراه موارد کاربردشان
دی ۱۸, ۱۳۹۸
آشنایی با دیگ بخار
آشنایی با دیگ بخار
دی ۲۸, ۱۳۹۸

بویلرهای واترتیوب نوع O :

بویلرهای واترتیوب نوع O انتخاب دیگری از این نوع بویلر می باشد. این نوع بویلر متقارن بوده و حجم کمتری نسبت به ، بویلرهای نوع   D و A دارد.
ظرفیت این نوع بویلر حداکثر تا 250000 پوند برساعت یا 115 T/h با فشار حداکثر 1500  bar یا 103 psi و دمای  حداکثر درجه 1000 فارنهایت ( 537 درجه سانتیگراد) می باشد.
بویلرهای نوع O جهت مکانهای نصب محدود و کوچک مناسب میباشد و میتوان در صورت سفارش این بویلر با ظرفیتهای بالای 250000 پوند بر ساعت، آن را درمحل مونتاژ نمود. این بویلرقابل کار با هرنوع سوختی می باشد اما محدودیت خاصی در استفاده ازمازوت نسبت به بویلرهای نوع D و A دارد.
ودر ضمن از آن نمی توان جهت سوزاندن مواد جامد زائد مانند چوب استفاده نمود مگر با استفاده از محفظه احتراق مجزا که به آن Waste heat Recovery boiler میگویند.

 

هر نوع سوپر هیتری به صورت تشعشعی یا انتقالی قابل استفاده بوده و هر دو نوع کوره با لوله های مماس یا ممبرانی در آن به کار میرود.
کوره این نوع بویلر کوچکتر از نوع D و A می باشد.بنابراین در حرارتهای بالاتر،مقدار Nox  بیشتری تولید می نماید. از این نوع بویلر به عنوان heat Recovery steam generator استفاده می گردد.

به علت قابل حمل بودن این بویلر، معمولاً از این نوع بویلر به عنوان بویلرهای قابل اجاره استفاده شده ودر ضمن در صنایع کاربرد فراوان دارد.
این نوع بویلر به علت تقارن، حمل آسانتری نسبت به نوع D دارد و می توان به صورت حمل جاده ای یا با قطار آن را منتقل نمود.

مرکز ثقل این بویلر در مرکز خود یونیت بویلر میباشد و حمل آن از تونل ها واز طریق پل ها ساده میباشد.

بویلرهای نوع D

بویلرهای نوع D واترتیوب یکی از شناخته شده ترین و پر مصرف ترین نوع بویلرهای واترتیوب میباشد و سفارش ساخت این نوع بویلر از طرف بسیاری از صنایع به این شرکت داده می شود.
مدل D طراحی شده توسط شرکت و ترمودیزاین، از نظر ظرفیت از 10000 پوند بر ساعت  (T/h  ( 4.5 تا 200000 پوند بر ساعتT/h 90
با فشار طراحی از 200 psi یا 14 psi تا 700 bars یا bars  48 ساخته می شود.
سوپر هیترهای نوع انتقالی با دماهای بالای 600 درجه فارنهایت ( 315 درجه سانتی گراد)، قابل نصب روی این بویلرهای می باشد. این نوع بویلرها می توان گازوئیل، مازوت یا گاز جهت احتراق مصرف نمود. در ضمن میتوان این بویلررا به جهت ساختار و سفارش،به دوصورت کوره راست یا کوره چپ تولید شود. جهت فشارهای بالای 700psi یا bars 48 بویلرهای نوع ، A و یا O پیشنهاد میگردد.
مصرف کنندگان این بویلرهامعمولاً صنایع چوب و کاغذ صنایع پتروشیمی، صنایع نظامی وموسسات بزرگ میباشد. گرچه از نظر قرینه بودن و بالانس بودن با نوع O و A قابل مقایسه نیست، اما به خاطر طراحی قدیمی این نوع بویلر و اینکه این نوع بویلرکارایی و توانایی خود را به اثبات رسانده است، معمولاً از طرف مشاوران و کارفرمایان پیشنهاد میگردد.
هزاران عدد از این نوع بویلر، درحال حاضر در حال کار در نقاط مختلف جهان میباشد که غالباً بخار تولیدی آنها اشباع و ظرفیت آنها زیر 100000
یا  T/h  45پوند بر ساعت میباشد.
در این نوع بویلرمی توان از کوره هایی با دیواره هایی با لوله های مماس یا نوع ممبرانی استفاده کرد. این نوع بویلردر فشارزیر 5 بار نمی تواند کار بکند و جهت استفاده به عنوان گرم کننده های آب گرم پیشنهاد نمی گردد. همچنین نمیتوان به عنوان گرم کننده سیالات حراراتی از آنها استفاده کرد.
انواع کوچک این نوع بویلردر مقایسه با نوع آکواتیوب شرکت ، گران تر می باشند.

ظرفیت : از 10000 پوند برساعت یا 4.5 تن برساعت تا 200000 پوندبرساعت یا 91 تن برساعت مدلهای به صورت درام در سمت راست یا درام در سمت چپ نیز قابل ساخت می باشد.
فشار : 250 psi یا17 بار تا 750 psi یا 50 بار .
سوپر هیتر : در صورت نیاز قابل نصب میباشد.
سوخت: سوخت مایع یا گاز یا هردوی آنها.
استاندارد ساخت :SEC1 ASAME
براساس نوع انتخاب، ممبران های باآب خنک شونده دردیواره عقب بویلر نصب می گردد.
براساس نوع انتخاب، ممبران های باآب خنک شونده دردیواره جلو و اطراف مشعل نصب می گردد.
خلوص بخار تا 1 ppm می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *