بویلر تولید بخار

بستن بویلر
کاردبرد دیگ های بخار در صنایع
تیر 23, 1398
زباله سوز شهری
زباله سوز شهری
تیر 23, 1398

بویلر تولید بخار

در مقاله بویلر تولید بخار نخست به توضیح بویلر میپردازیم که بویلر، یک محفظه بسته است که در آن انتقال حرارت از اشتعال سوخت به سیال عامل (معمولا آب) صورت میگیرد تا سیال به حالت گازی تبدیل شود. از بویلر در مصارف نیروگاهی، کشاورزی، صنایع شیمیایی و حتی مصارف معمول به عنوان یک گرمکن استفاده میشود. دو نوع بویلر مدرن با توجه به روش انتقال گرما از گازهای حاصل به آب تغذیه وجود دارد . بویلرهای نوع Fire tube و نوع .Water tube در نوع Fire tube لوله های جریان که از مقداری لوله موازی – متصل تشکیل شده در معرض گازهای حاصل از کوره قرار داده میشوند. سپس لوله ها از میان بدنه بویلرکه آب تغذیه را هم شامل میشوند گذر میکنند که در نتیجه توسط آ ب پوشیده میشوند. در یک بویلر نوع Water tube شرایط برعکس نوع Fire tube است. در این گزارش به معرفی برخی جزئیات این دو نوع اصلی بویلر خواهیم پرداخت. همچنین نکته قابل توجه در مورد بویلرها استفاده از پیش گرم کن ها است. پیشگرمایش آب قبل از ورود به اواپوراتور میتواند بازده دستگاه را تا حد زیادی بالا ببرد. توضیحاتی از پیش گرمایش نیز قسمت مهم دیگری از این گزارش است. و درنهایت به جمع بندی از پارامترهای مهم و تاثیرگذار در عملکرد بهتر بویلر خواهیم پرداخت.

مصرف انرژی در جهان

مصرف انرژی در جهان طی سی سال اخیر، دو برابر شده است و به ازای هرسال با %1.5 افزایش مواجه است. این در حالی است که انتظار میرود ذخایر نفت و گاز زمین طی 100 سال آینده و ذخایر زغال سنگ طی 500 سال آیند به اتمام برسند. همین امر سبب شده تا کشورهای مختلف به دنبال راه کاری برای کاهش این مصرف باشند. در فنلاند، %50 از توان الکتریکی تولیدی، در نیروگاه بخار تولید میشود. اما دلایل متعدد دیگری نیز برای رشد استفاده از نیروگاه های بخار وجود دارند شامل:

  • هزینه الکتریسیته تولیدی این نوع نیروگاه پایین است.
  • تکنولوژی این فرآیند در دسترس بوده و سال هاست مورد استفاده قرار میگیرد.
  • نیروگاه های خورشیدی و بادی هزینه بسیار بالاتری در مقایسه با نیروگاه بخار دارند.
  • میزان تخریب زیست محیطی سوختن زغال سنگ در نیروگاه بخار طی سالهای اخیر به لطف توسعه تکنولوژی احیا NOx و ، SOx بسیار کاهش یافته است.ضایعات و بیوسوخت ها میتوانند در بویلر سوزانده شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس - بخش فروش