بویلر تولید بخار

هزينه تخليه دیگ بخار
بویلر بخار
آذر ۳, ۱۳۹۸
 انواع بویلر به همراه موارد کاربردشان
 انواع بویلر به همراه موارد کاربردشان
دی ۱۸, ۱۳۹۸

بویلر تولید بخار

بویلر _ قیمت دیگ بخار

بویلر تولید بخار

مصرف انرژی در جهان طی سیسال اخیر، دو برابر شده است و به ازای هرسال با %1.5 افزایش مواجه است. این در حالی است که انتظار میرود ذخایر نفت و گاز زمین طی 100سال آینده و ذخایر زغال سنگ طی 500سال آیند به اتمام برسند. همین امر سبب شده تا کشورهای مختلف به دنبال راهکاری برای کاهش این مصرف باشند. در فنلاند، %50 از توان الکتریکی تولیدی، در نیروگاه بخار تولید میشود. اما دلایل متعدد دیگری نیز برای رشد استفاده از نیروگاههای بخار وجود دارند شامل:

  • هزینه الکتریسیته تولیدی این نوع نیروگاه پایین است.
  • تکنولوژی این فرآیند در دسترس بوده و سالهاست مورد استفاده قرار میگیرد.
  • نیروگاههای خورشیدی و بادی هزینه بسیار بالاتری در مقایسه با نیروگاه بخار دارند.
  • میزان تخریب زیست محیطی سوختن زغال سنگ در نیروگاه بخار طی سالهای اخیر به لطف توسعه تکنولوژی احیا NOx و ، SOx بسیار کاهش یافته است.
  • ضایعات و بیوسوختها میتوانند در بویلر سوزانده شوند.

بویلر تولید بخار

اساس کار بویلر

در متون قدیمی، بویلر، یک محفظه بسته است که در آن انتقال حرارت از اشتعال سوخت به سیال عامل(معمولا آب) صورت میگیرد تا سیال به حالت گازی تبدیل شود. به شکل ساده میتوان گفت که بویلر، یک مبدل گرمایی بین آتش و آب است. بویلر یکی از قسمتهای نیروگاه بخار است که بخار را تولید کرده تا حرارت و گرما در فرآیند انتقال یابند. برای یک بویلر، میتوان موارد زیر را ذکر کرد:

بویلر یک قسمت از موتور حرارتی به شمار می آید

  • گرما در فرآیند احتراق 1تولید میشود.
  • یک سیال وجود دارد که گرمای تولیدی را منتقل میکند.
  • سیال عامل و واسطه های گرمایش به وسیله ی دیواره ها از یکدیگر جدا شدهاند.

در یک متن صنعتی-مهندسی، موضوع بویلر بخار(و یا بویلر تولید بخار) شامل یک سیستم پیچیده برای تولید بخار و استفاده از آن در توربین و یا یک فرآیند صنعتی میشود. حالتهای مختلف فازی برای این انتقال گرما وجود دارد. (بویلر، سوپرهیتر و بازیاب) همچنین سیستمهای ثانویه مختلفی نیز به کار میروند مانند تغذیه سوختی. در کوره بویلر، عمل احتراق صورت میگیرد بنابراین گرما در کوره تولید میشود. سوخت مورد استفاده در بویلر شامل انرژی پیوندهای شیمیایی(مانند انرژی حاصل از زغال سنگ، ضایعات و بیوسوخت) یا انرژی هستهای است. انرژی هستهای در حال حاضر مورد بحث ما نیست. یک بویلر کاربردی بایستی به گونهای طراحی شود تا بیشترین مقدار انرژی آزاد شده در احتراق را جذب کند. این گرما به وسیله تابش، رسانش و همرفت انتقال مییابد. میزان گرمایی که توسط هر کدام از این روشها منتقل میشود وابسته به نوع بویلر، سطح طراحی شده برای انتقال حرارت و سوخت کوره است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *