سیستم گازرسانی برای دیگ بخار

بستن بویلر
تغييرات بار ديگ بخار
مهر ۲۸, ۱۳۹۸
كنترل و بازرسی دیگ های بخار
انواع دیگ های بخار و طبقه بندی آنها
آبان ۱۸, ۱۳۹۸

سیستم گازرسانی برای دیگ بخار

سیستم گازرسانی برای دیگ بخار

لوله گاز شهری با یک کلید قطع و وصل اصلی وارد مدار دیگ بخار می شود. بعد از این کلیـد مـانومتر فشـار خط را نشان می دهد که حدود 2/5 بار است اما این فشار برای مشعل خیلی زیاد و خطرناک است، پس بایـد از رگلاتور که فشار شکن است استفاده میکنیم . همچنین قبل از رگلاتور از یک فیلتر برای مواد جامد معلق در گاز استفاده میکنیم سپس گاز وارد رگلاتور میشود. با استفاده از مانومتر میتوان دریافت فشار گاز بعد از رگلاتور به 25 میلی بار کاهش یافته است.

سیستم گازرسانی برای دیگ بخار

گاز فشار پایین بعد از عبور از یک سوپاپ اطمینان وارد دو شیر برقی می شـود کـه مسـتقیما توسـط مشـعل هدایت میشوند. شیر برقی شماره یک به صورت تکضرب فقط حالت روشن و خاموش دارد که یا گاز را قطع میکند یا وصل، اما شیر شماره دو به صورت تدریجی می تواند میزان گاز عبوری را کم و زیاد کنـد. ایـن گـاز مستقیما وارد مشعل میشود.

مشعل دیگ بخار

در دیگهای بخار معمولا از مشعل های دو مرحله ای استفاده می کنند. یک سـروو موتـور میـزان گـاز و هـوای ورودی را تنظیم کرده و وارد محفظه تخلیط می نماید. در خروجی این محفظه دو الکتـرود بـا فاصـله وجـود دارند که با عبور جریانی حدود 1 الی 10 میکروآمپری ایجاد جرقه می نماید تا شعله تشکیل شود. اما اگر این جرقه تحت هر شرابطی نتواند شعله ایجاد کند سنسور نوریسلول UV که در مـدار وجـود دارد مشـعل را ریست مینماید چون در غیر اینصورت گاز در محفظه جمع میشود که بسیار خطرناک است.

سیستم گازرسانی برای دیگ بخار

این مشعل ها با یک رله هوشمند کار میکنند که تمامی قسمتهای مشعل را تحت کنترل دارد و هر مرحلـه از کار مشعل (مانند فن تنها، جرقه، شعله کامل، ریست و . . .) را با رنگهای مختلف نشان میدهد ، در هنگام روشن شدن فن مشعل به مدت 40 ثانیه کار میکنـد تـا گازهـای سـوخته نشـده کـه در محفظـه باقیمانده کاملا خارج کند سپس گاز نیز وارد شده و مشعل جرقه میزند تا شعله تشکیل شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *