دیگ بخار

نصب مشعل و راهنمائی های لازم
نصب مشعل و راهنمائی های لازم
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷
تصفیه معمولی با فسفات در بویلر
بهره وری انرژی در ديگ بخار
اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۷

دیگ بخار چیست ؟

دیگ‌ بخار عبارت است از یک مخزن بسته که در آن بخار آب جهت استفاده در خارج از آن توسط گرمای ناشی از احتراق سوخت تولید می‌شود. داخل دیگ بخار شامل دو بخش طرف آتش و طرف آب است. سطح گرمایی دیگ بخار به مجموع کلیه سطوح در طرف آتش دیگ بخار اطلاق می‌شود.

دیگ بخار

بخش های دیگ بخار

تمام بخش‌های داخلی و تحت فشار یک دیگ بخار از آلیاژهای آهنی ساخته می‌شوند. دیگ‌های بخار از نظر نوع جنس به دو دسته چدنی و فولادی تقسیم‌بندی می‌شوند. دیگ بخار چدنی برای تولید بخار کم فشار ساخته می‌شود. اکثر دیگ‌های بخار از نوع فولادی هستند.لطفا به رشته تاسیسات کمک رسانی کنید دانش اموزانی که در رشته تاسیسات مشغول آموزش اند با کمبود های شدیدی روبه روشده اند لطفا بزرگی بیایید وشروع کند وکمپینی به وجود بیاورد تا این مشکل حل شود دانش اموزی که نمیتواند در هنرستان چیزی بیاموزد چگونه میتواند در بازار کار مفید واقع شود در استان های مختلف ایران در هنرستان های بزرگ معلمان و سرپرستان بخش از نداشتن امکانات رنج میبرند وحتی ان ها مجبور به حذف برخی از سر فصل های مهم مشیوند که اسیب جدی میتواد بر دانش اموزان وارد کند لطفا یک بزرگی پیدا شود واین صدای ما دانش اموزان وحتی هنر اموزان را به گوش مسئولین برساند این اعتراض به مخصوص این رشته نیست بلکه برای همه رشته های هنرستانی این مشکل وجود دارد .

وظیفه دیگ بخار

وظيفه ديگ بخار توليد بخار می باشد. ( مولد بخار) از لحاظ ترموديناميكی در يك ديگ بخار، (حجم كنترل) فقط دما و فشار خروجی اهميت دارد. در داخل ديگ بخار آب در حال جوشش است و در صورتی كه فشار ديگ بخار معلوم باشد، دما به دست می آيد .

 

دیگ بخار و کاربرد آن

دیگ بخار یا بویلر (Boiler) یک محفظه سربسته و تحت فشار است که برای تولید بخار و یا آب گرم ایجاد شده است. در واقع این دستگاه‌ها برای گرم کردن آب یا دیگر سیالات به کار می‌روند. بخار و آب گرم تولید شده در صنایع مختلفی همچون صنایع غذایی، داروسازی، کاغذ سازی، سیستم‌های گرمایش و سرمایش، نیروگاه‌های تولید برق و … به کار می‌روند. بخار تولیدی می‌تواند برای سیستم‌های مختلف، نیرو، حرکت مکانیکی و آب فراهم کند و همچنین در صنعت غذا برای فرآیندهای حرارتی مواد غذایی (استریلیزاسیون، پاستوریزاسیون و …) مورد استفاده قرار بگیرد. دیگ‌های بخار در دو جنس چدنی و فولادی وجود دارند اما بیشتر دیگ‌های صنعتی (industrial boiler) از فولاد ساخته شده‌‌اند. در واقع دیگ‌های چدنی برای تولید بخار کم فشار مناسب هستند.

دیگ بخار

مدل‌های مختلف دیگ بخار

ساختمان یک دیگ بخار شامل لوله‌هایی است که در آنها آب یا انرژی حرارتی قرار می‌گیرد. این لوله‌ها (و همچنین ورق‌های به کار رفته) باید از نوع آتش‌خوار و فاقد درز باشند و ضخامت آنها باید با توجه به ظرفیت و فشار کاری بویلر تعیین شود. دیگ‌های بخار در مقیاس صنعتی در دو مدل تولید می‌گردند: ۱) لوله آتشی یا فایر تیوب (fire tube) و ۲) لوله آبی یا واتر تیوب (water tube).

انواع دیگ بخار

 • دیگ های لوله آتشی (Fire Tubes)
 • دیگ های لوله آبی  (Water Tubes)
 • دیگهای بخارصنعتی
 • دیگهای بخار یکپارچه
 • دیگهای بخار صنعتی – نیروگاهی(sn )
 • دیگ های بخار ترکیبی

دیگ بخار لوله آتشی (Fire Tubes)

 

ابزار دقیق، کنترل کننده ها و تجهیزات ایمنی

جائی که مدار تنظیم “قفل مربوط به ایراد” مشخص شده، هشدار دهنده های دیجیتالی باید استفاده شود. همچنین باید برای خاموش نمودن موضعی و قطع تجهیزات بحرانی، تمهیدات لازم به کار گرفته شود.

چنانچه به نحود دیگری مشخص نشده باشد، تنظیم خودکار در موارد زیر باید مورد توجه باشد.

 • تأمین سوخت مشعل ها
 • شرایط احتراق
 •  سطح آب دیگ بخار
 • تأمین آب تغذیه
 •  مدیریت مشعل

دیگ لوله آتشی

 

برای این نوع با ظرفیت کمتر از ۴.۵ تن/ساعت، تنظیم آب تغذیه دیگ بخار باید یا مانند بالا تنظیم شود یا در سطوح از قبل مشخص شده به وسیله سوئیچ قطع و وصل متناوب تنظیم شود. شیر تنظیم تغذیه باید با شیرهای جدا کننده و مسیر فرعی- در حالت های اضطراری به صورت دستی استفاده شود.

دیگ لوله آتشی

 

دو اندازه گیر سطح آب قرائت مستقیم باید بر روی هر انتهای بدنه دیگ بخار و ترجیحاً در یک راستا و مقابل هم نصب شوند. هشداردهنده سطح آب صوتی باید در موقعیتهای بالا، پایین، و خیلی پایین تعبیه شود. در سطح هشداردهنده پائین، تغذیه سوخت باید قطع شود اما اگر سطح آب جبران شود ممکن است به طور خودکار برقرار شود. در وضعیت سطح خیلی پائین، شعله باید خاموش شود و شرایط قطع توضیح داده شده که نیازمند تنظیم مجدد به روش دستی می باشد، شامل مراحل پاکسازی با هوا برای شروع مجدد، مورد نیاز خواهد بود.

دیگ لوله آتشی

 

دیگ بخار لوله آبی  (Water Tubes)

 

فاوت فایر تیوب و واتر تیوب

هر یک از بویلرهای واتر تیوب و فایر تیوب مزایا و معایب خود را دارند و نمی‌توان گفت کدام یک ارجحیت دارد. به عنوان مثال بویلرهای فایرتیوب در ابعاد کوچکتری ساخته می‌شوند، نیاز به تعمیر و نگه‌داری کمتری دارند و همچنین کار با آنها به تخصص کمتری نیاز دارد. از طرف دیگر بویلرهای واتر تیوب قابلیت کارکرد در دما و فشارهای بالاتری را دارند و می‌توانند بخار سوپر هیت (superheated steam) تولید کنند. بخار سوپر هیت دمای بالاتری از بخار اشباع دارد.

دیگ بخار صنعتی

نوع صنعتی  بعنوان بویلرهای صنعتی شناخته می شوند و دارای راندمان بالا و کیفیت بسیار مطلوب و سرعت پاسخ مناسب می باشند.
این نوع بویلرها خود اتکاء (Botton Support)، دارای دو درام جداگانه ازنوع چرخش طبیعی می باشند و قابلیت تولید بخار با ظرفیت حداکثر۴۵۰ تن در ساعت می باشند.
مشعلهای این نوع بویلر در دیواره جلو بوده و به لحاظ آرایش سطوح حرارتی به گونه‌ای است که جریان دود بر روی سطوح بطور یکنواخت توزیع گردیده است.
کیفیت بالای حاصله از استانداردهای مطلوب و ساختارها و کارآیی بالای آنها باعث استقبال مشتریان از این نوع بویلر می باشند.

 

ظرفیت و شرایط طراحی دیگ بخار

تناژ بخار تولیدی : حداکثر ۴۵۰ تن در ساعت
حداکثر فشار کاری :kg/cm2g127
حداکثردمای بخار :C 515
سیستم تامین هوای احتراق : فن دمنده اجباری(Force Draft Fan)
سوخت : گازی ، مایع (تک ویا دو سوخته )

دیگ بخار صنعتی – نیروگاهی(sn )

این بویلر هم مصرف صنعتی و هم نیروگاهی دارد و دارای راندمان بالا و حداقل افت حرارتی می باشد. با فشار و درجه حرارت بالا کارکرده و در ظرفیت های متوسط در صنایع بکارگرفته می شود و این نوع بویلر فقط از بالا به سازه فلزی خود متصل است (Top Support) و دارای یک درام بدون ری هیتر بوده و از نوع تشعشی و دارای سیستم چرخش آب طبیعی است.

دیگ بخار صنعتی

 

ظرفیت و شرایط طراحی دیگ بخار صنعتی

تناژ بخار تولیدی : حداکثر T/H 680
حداکثر فشار بخار : kg/cm2g150
حداکثر دمای بخار : C549
سیستم تامین هوای احتراق : فن دمنده اجباری (Force Draft Fan)
سوخت :گاز، مایع (تک ویا دو سوخته )

این نوع دیگ برای تولید بخار در نیروگاههای حرارتی کاربرد دارد . این دیگها با سیستم چرخش طبیعی ، بطور تک درام و دارای چندین مرحله گرمکن بخار(SUPER HEATER) بازگرمکن بخار(REHEATER) و اکونومایزر می باشند.

دیگ بخار ترکیبی

از جمله مزایا و مشخصات دیگهای صنعتی عبارتست از :

بالا بودن سرعت پاسخ زمانی این بویلر به تغییرات بار بالا بودن قابلیت اطمینان این دیگها را می توان بطور یکپارچه در کارخانه تولید و پس از آن به سایت حمل نمود.
شایان ذکر است در مواردی که محدودیتهای حمل بار جاده ای وجودداشته باشد می توان این نوع دیگهای بخاررا در قطعه بندیهای کوچکتر حمل نموده و عملیات نصب و برپایی را در سایت بانجام رساند. بخار تولیدی توسط این مدل دیگ می تواند فوق داغ ویا اشباع باشد و به نظر و درخواست مشتری بستگی دارد. این نوع دیگ بخار خود اتکاء (Botton Support)، دارای دو درام مجزای آب و بخار و سیستم گردشی طبیعی آب و بخار می باشد. همچنین با نوجه به آزمایشات و تجربیات فراوانی که در طراحی و ساخت این نوع دیگ وجوددارد امکان طراحی و ساخت پیشرفته آنها فراهم آمده است.

دیگ بخار صنعتی

 

ظرفیت و شرایط طراحی دیگ بخار ترکیبی

تناژ بخار تولیدی : تا ۲۵۰ تن در ساعت
حداکثر فشار بخار : kg/cm2g120
حداکثر دمای بخار : C480
سیستم تامین هوای احتراق : فن دمنده اجباری (Force Draft Fan)
سوخت : مایع گازی (تک یا دو سوخته )

سه پاسه دیگ های جدید هستند (۳ pass) در انتهای کوره ( مقابل شعله ) صفحه ای وجود دارد که به واسطه یک سری لوله نگه داشته می شود یک سر این لوله ها به صفحه مذکور و سر دیگر به انتهای دیگ بخار متصل است تعداد لوله های پاس ۳ از پاس ۲ کمتر است ، چون دمای دود کاهش می یابد و دانسته کمتر می شود برای داشتن سرعت یکنواخت تعداد لوله های پاس ۳ کمتر می باشد

دیگ بخار و تجهیزات آن

شامل بخش‌های مهمی چون مشعل، شاسی دیگ، دودکش، کنترل‌کننده‌ها، نشان‌دهنده سطح آب، سوئیچ فشار، مانومتر و ترمومتر، شیر اصلی خروج بخار، شیر اطمینان، پمپ تغذیه، شیر تغذیه، شیر تخلیه و تابلو برق می‌باشد. همچنین این ماشین مجهز به دریچه‌های مختلف بازرسی است. این دریچه‌ها به صورت دست‌رو، سر رو و آدم‌رو هستند. طراحی دیگ به گونه‌ای است که ابتدا توسط موادی همچون پشم سنگ عایق‌بندی شده و سپس با روکش فولادی پوشانده می‌شود. آب ورودی به دیگ بخار از لحاظ میزان سختی باید آنالیز گردد تا از ایجاد رسوبات و در نهایت کاهش راندمان بویلر جلوگیری گردد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *