انواع بویلر به همراه موارد کاربردشان

بویلر _ قیمت دیگ بخار
بویلر تولید بخار
آذر ۱۶, ۱۳۹۸
بویلرهای واترتیوب نوع O و D
بویلرهای واترتیوب نوع O و D
دی ۲۳, ۱۳۹۸

 انواع بویلر به همراه موارد کاربردشان

بویلرهای فایرتیوب

معیارهای زیادی برای تقسیم بندی بویلرها وجود دارد، مهمترین معیار تقسیم بندی بویلرها بر اساس محتویات داخل لوله ها می باشد بویلرهای فایرتیوب و واترتیوب دو نوع از این تقسیم بندی مهم هستند.
عموما بویلرهای فایرتیوب از یک محفظه احتراق و دیگ تشکیل شده اند .دیگ حاوی لوله هایی است که از یک طرف به آن وارد و از طرف دیگر خارج می گردند، بدین ترتیب بخشی از فضای دیگ توسط لوله ها اشغال شده و باقی فضای موجود برای آب در نظر گرفته شده است .گازهای گرم حاصل از سوزاندن سوخت در محفظه احتراق وارد این دسته لوله ها شده و از سراسر دیگ عبور می کنند .در این حین انتقال حرارت بین گازهای عبوری از لوله ها و آب درون دیگ سبب گرم شدن آب و تولید بخار می گردد .در بویلرهای فایر تیوب نمی توان قطر محفظه احتراق را بزرگ طراحی نمود،طول محفظه احتراق را نیز از حدی بیشتر نمی توان در نظر گرفت .چراکه با وجود محدودیت قطر محفظه احتراق، قطر و طول مخروطی مقدار مشخصی خواهد بود .از طرفی فاصله نوك شعله تا انتهای محفظه احتراق به جهت ایجاد انتقال حرارت همگن و نیز پرهیز از ایجاد تنش حرارتی و نیز ذوب دیواره، دارای حد مشخصی است .این مشکل در نوع دیگر بویلرها که وتراتیوب هستند به علت ساختار مکعبی شکل محفظه احتراق و نحوه قرارگیری، تعدد و نوع متفاوت مشعل ها کاسته می شود.

بویلرهای واترتیوب

عموما این نوع بویلرها، از محفظه احتراق، لوله های بالارونده، پایین رونده، مخازن بخار و لجن تشکیل شده اند و تفاوت عمده آنها با نوع فایرتیوب در این است که آب در داخل لوله ها جریان داشته و جریان گاز گرم در خارج لوله ها میباشد. واترتیوب ها ساختمان پیچیده تری نسبت به نوع فایرتیوب دارند و بر اساس نوع لوله ها، تعداد و نحوه قرارگیری مخازن بخار و لجن ساختارهای متنوعی را شامل می شوند. این بویلرها به چندین روش دسته بندی می گردند.
بویلرهای واترتیوب می تواند دارای اشکال مختلفی بر حسب اجزاء و قسمتهای مربوط به آن باشد .به عنوان مثال لوله های آنها می تواند خمیده یا صاف بوده، نوع گردش آب به شکل طبیعی یا اجباری و موقعیت درام آنها عرضی یا طولی باشد .
عموما درام های عرضی در بویلرهای با ظرفیت بالاتر مورداستفاده قرار می گیرد، از بین دو بویلر لوله آبی که ظرفیت یکسانی در تولید بخار دارند، آن بویلری که دارای درام عرضی می باشد، اندازه کوچکتری نسبت به نوع با درام طولی دارد .نوعی از بویلرهای واترتیوب می باشند .در این نوع فاقد درام بوده و معروف به بویلرهای تک مسیره یا یکبار گذر بویلرها آب در لوله ها فقط یکبار عبور می کند و معمولاً در تمامی فشارها و دماها کار می کنند، ولی در فشارهای بالا و فوق بحرانی اقتصادی تر هستند. معمولاً بویلرهای واترتیوب در ظرفیتهای بالاتری نسبت به بویلرهای فایرتیوب ساخته میشوند .در یک سطح انتقال حرارت تابشی یکسان، محفظه احتراق مکعبی مانند بویلرهای واترتیو ب در مقایسه با شکل استوانه ای محفظه احتراق فایرتیو بها، به فضای کمتری برای نصب نیاز دارد .به عبارت دیگر در یک بویلرواترتیوب
کوچکتر می توان سطح انتقال حرارتی مساوی با یک بویلر فایرتیوب بزرگتر ایجاد نمود .از طرفی شکل محفظه احتراق مکعبی شکل، آزادی عمل بیشتری را در نحوه آرایش و جانمایی مشعلها در مقایسه با فایرتیوب ها در اختیار طراح قرار میدهد.
بویلرهای واترتیوب توانایی تولید بخار با فشار بالاتر را نسبت با بویلرهای فایرتیوب دارند .در بویلرها، محفظه در بر گیرنده مخلوط آب و بخار باید مقاومت مکانیکی لازم جهت تحمل فشار را داشته باشد .از آنجاییکه لوله های با قطر کمتر تحمل فشار بسیار بالاتری را در مقایسه با لوله های با قطر بیشتر و البته ضخامت یکسان دارد، بویلرهای واترتیوب علی رغم پیچیدگی بیشتر، برای تولید بخارهای فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرد .معمولاً هرچه قدر فشار بخار تولیدی بویلرهای واترتیوب بیشتر باشد، قطر لوله های آن نیز کمتر می باشد.

دیگهای بخار واترتیوب نوع A :

یکی از انواع بویلرهای واترتیوب، نوع A میباشد. این نوع بویلر کاملاً متقارن بوده وبا کورهای نسبتاً حجیم، کاملاً بالانس می باشد. این نوع بویلر، حجم کوره ای، نسبتاً بزرگتر از بویلر نوع O دارد و خصوصیات خاص تقارن و گردش طبیعی آب را  هم مانند بویلر نوع O داراست. از نظر فشاروظرفیت کاری از نوع O بزرگتر است و ولی در ظرفیتهای بالا، حجمی بزرگتر از O داشته و با یک درام لجن اضافه، هزینه بیشتری را جهت ساخت به خود اختصاص میدهد.

این بویلرهم قابل ساخت در کارخانه وارسال آن به محل نصب به صورت پکیج و هم قابل مونتاژ در محل میباشد. و پکیجی آن حداکثر با ظرفیت 250000 پوند بر ساعت یا 115 T/h  با فشار 500 psig یا bar103 و دمای بخار تا 1000 درجه فارنهایت ( 537 درجه سانتیگراد) ساخته شده  و در ظرفیتها وفشار بالاتر به علت حجم و بزرگی آن حتماً در محل مونتاژ می گردد.
این نوع بویلر خاصیت کار با هر سه سوخت گاز گازوئیل و مازوت را دارا می باشد. در ضمن میتوان نوعی از این بویلر را با کوره کف باز جهت سوزاندن مواد جامد زائد مانند چوبهای اضافه، مواد زائد باقیمانده کشاورزی و … استفاده نمود.
بویلرهای نوع O و D به اندازه این بویلر به قصد سوزاندن مواد جامد زائد مناسب نمی باشند. سوپر هیترهای نوع تشعشعی و انتقالی، قابل نصب در قسمت عقب این نوع بویلر می باشند تا بتوان بخارسوپر هیت دردمای ثابت داشته باشیم.
این بویلر در دماها، ظرفیتها و فشارهای بالا، انتخابی مناسب جهت مهندسان مشاور میباشد.هر دو نوع کوره های با دیواره های لوله مماس و نوع ممبرانی در این بویلر قابل نصب می باشد ولی نوع ممبرانی آن ارجح می باشد.
عملکرد بویلرهای نوع A به خوبی نوع D است ولی به جهت ساخت، کمی گرانتر میباشد.  از این نوع بویلر معمولاً در صنایع پتروشیمی و بازیافت کاربرد فراوان دارد، به جهت حجم بالای کوره این نوع بویلرها و ساختار Bank tube آنها، فشار گاز داخل کوره پایین تر بوده و به همین دلیل، فنی با نیروی پایین تر جهت راندن گاز به خارج کوره نیاز دارد.
در حمل ونقل، انتقال بویلرهای A از نوع D ساده تر می باشد زیرا به جهت تقارن و شکل ظاهری انتقال آن از تونل ها و پل ها ساده تر می باشد.

 انواع بویلر به همراه موارد کاربردشان

 

ظرفیت : از 20000 پوند برساعت یا 10 تن برساعت تا 250000 پوندبرساعت یا 115 تن برساعت با یا بدون سوپر هیتر
فشار : از 250 psi یا 17 بار تا 1500 psi یا  100 بار
سوپر هیتر : قابل نصب تا 950 درجه فارنهایت یا 510 درجه سانتیگراد میباشد.
سوخت: سوخت مایع یا گاز یا هردوی آنها یا سوخت جامد.
استاندارد ساخت: SEC1 ASAME
براساس نوع انتخاب، ممبران های باآب خنک شونده دردیواره عقب بویلر نصب میگردد.
براساس نوع انتخاب، ممبران های باآب خنک شونده دردیواره جلو و اطراف مشعل نصب میگردد.
خلوص بخار :تا ppm 1 می باشد.

برای ادامه این مطلب کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *