گرمايش مركزی

نحوه انتخاب دیگ برای ساختمان
نكات مهم تصفيه آب بویلر
خرداد ۵, ۱۳۹۸
بستن بویلر
ایمنی در دیگ بخار
خرداد ۱۲, ۱۳۹۸

گرمايش مركزی

گرمايش مركزی

گرمايش مركزی

در ميان مولفه هاي مصرف انرژي در ساختمان، سيستم هاي گرمايشي که عمدتا از سوخت هاي فسيلي استفاده ميکنند و از جمله مصرف کنندگان عمده انرژي بشمار ميروند، از اهميت ويژهاي برخوردار هستند، چرا که %70 از گاز طبيعي مصرفي کشور به گرمايش ساختمان اختصاص مييابد.
توجه به عوامل گوناگوني که در ميزان مصرف انرژي گرمايشي ساختمان نقش دارند، در ارائه راه کارهاي صرفه جويي در بخش ساختمان و کاهش مصرف انرژي در بخش خانگي، تاثير فراواني ميگذارد. شرايط اقليمي و آب و هوايي، معماری ساختمان،مصالح ساختمان، راندمان سيستم هاي گرمايش، بکارگيري تجهيزات با ظرفيت مورد نياز که اساساً در ميزان بار حرارتي ساختمان موثر هستند و همچنين کنترل سيستم هاي گرمايش از عوامل موثر در ميزان مصرف انرژي گرمايشي محسوب ميشوند .

  • گرمايش مرکزي
  • گرمايش موضعي – بخاري ها
  • گرمايش آب

در سيستمهاي گرمايش مرکزي، گرماي مورد نياز تمام قسمتها در يک قسمت از ساختمان توليد ميشود و به کمک وسايل توزيع از قبيل رادياتور، فن کويل، کانال و … به بخشهاي مورد نياز فرستاده ميشود.
اساس کار سيستم هاي گرمايش مرکزي بر اين است که حرارت از يک منبع انرژي به قسمت هاي مختلف ساختمان انتقال مييابد. براي انتقال حرارت وجود سيال واسطهاي چون آب، بخار و يا هوا لازم است که ناقل حرارت بين منبع انرژي و
دستگاه هاي گرم کننده باشد. سيستم هاي گرمايش مرکزي همگي داراي يک ديگ آب گرم يا ديگ بخار ميباشند و تفاوت ميان سيستم هاي مختلف گرمايش مرکزي در پايانه هاي آنها ميباشد که ميتواند رادياتور آلومينيومي يا فولادي، فن کويل،هواساز يا فن کويل هاي کانالي باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *