کنترل رسوب بویلر

استفاده دیگ بخار در صنایع
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۸
رسوبات و خورندگی در دیگ های بخار
کنترل خوردگی در بویلر
اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۸

کنترل رسوب بویلر

کنترل رسوب بویلر

در کنترل رسوب بویلر ،رسوبات موجود در بویلرها می توانند مربوط به آلودگی آب خوراک و محصولات خوردگی حاصل از سیستم کندانسه و آب خوراک باشند ، آلودگی آب خوراک ممکن است مربوط به وجود نواقص در سیستم پیش تصفیه یا آلودگی آب خام کندانسه باشد.

رسوبات به عنوان عایق کننده ها عمل نموده و روند انتقال حرارت را کند می سازند.

اثر عایق کنندگی رسوبات

اثر عایق کنندگی رسوبات منجر به افزایش دمای فلز شده که به علت گرم شدن بیش از حد فلز موجبات تخریب آن را فراهم می سازند. تجمع بالای رسوبات بر روی بویلر می تواند روند انتقال حرارت را به حدی تقلیل دهد که منجر به کاهش راندمان بویلر شود. با این حال از آنجا که تجمع رسوبات اغلب بر روی سطوح با بیشترین انتقال حرارت روی می دهد، تاثیر این پدیده برروی راندمان بویلر حائز اهمیت خواهد بود. تصفیه شیمیائی آب مصرفی به منظور کنترل رسوب با روشهایی نظیر افزودن یک ماده درمان کننده جهت ممانعت از رسوبگذاری مواد آلاینده یا انجام تصفیه به گونه ای که ماده رسوبگذار را بتوان بسهولت توسط زیر آب زنی تخلیه نمود، انجام میپذیرد.

به کمک عوامل کی لیت کننده می توان از رسوبگذاری گونه های عامل سختی در آب بویلر ممانعت نمود.

 

کنترل رسوب بویلر

تصفیه با فسفات

در مواردی که روش تصفیه با فسفات بر درمان با ماده کی لیت کننده بر تری دارد، آب بویلر به گونه ای بهسازی می شود که عوامل سختی موجود در آن در مطلوبترین فرم رسوبگذاری نمایند.

بی دردسرترین فرم رسوبی برای آلودگی کلسیمی، هیدروکسی آپاتیت {3Ca3(PO4)2 , Ca(OH)2} است. بهترین فرم رسوبی جهت آلودگی منیزیمی، سرپنیت {2MgSiO3 , Mg(OH)2.H2O} می باشد. لازمه تشکیل رسوبات فوق ، وجود قلیائیت هیدروکسیدی در آب بویلر می باشد.

اگر نتوان قلیائیت آب بویلر را در حد مطلوب نگهداشت، آنگاه آلودگی های ناشی از سختی به فرم فسفات تری کلسیم {Ca3(PO4)2} ایجاد خواهند شد.این رسوب تمایل به چسبندگی بر روی سطوح لوله را داشته و نمی توان آنرا با زیر آب زنی به آسانی تخلیه نمود.

مقدار اضافی فسفات

اگر مقدار اضافی فسفات در آب بویلر حفظ نشود، آنگاه کربنات کلسیم، سولفات کلسیم و در فشارهای بالا رسوبات هیدروکسیدی کلسیم برروی سطوح تبادل حرارت تشکیل خواهند شد. این رسوبات به شدت چسبنده بوده و خاصیت عایق کنندگی بالایی دارند.

آب تغذیه آلوده به منیزیم و حاوی مقدار اندک سیلیس قابلیت رسوبگذاری فسفات منیزیم {Mg3(PO4)2}را دارا می باشد. عمل حذف این رسوب با روش زیر آب زنی موثر نخواهد بود.

در بویلرهایی که تحت فشار 600 Psi یا کمتر کار می کنند، افزودن سیلیس به آب بویلر می تواند از رسوبگذاری فسفات منیزیم جلوگیری کند. در بویلرهایی که در فشارهای بالاتر از 600 Psi کار می کنند، باید منیزیم آب را با انجام روشهای پیش تصفیه حذف نمود.

رسوبات تشکیل شده در بویلر در مطلوبترین فرم

حتی اگر رسوبات تشکیل شده در بویلر در مطلوبترین فرم خود باشند، حذف کامل آنها به روش زیر آب زنی غالباً به دشواری انجام خواهد پذیرفت. این مساله مخصوصا در مواردی صدق می کند که رسوبات حاوی محصولات خوردگی آهن و مس ورودی از سیستم ما قبل بویلر و آلودگی های آلی حاصل از برگشتی های کندانسه باشند. بهبود دهنده های لجن روند حذف رسوبات از بویلرهای صنعتی را بهبود می بخشند. بهبود دهنده های لجن پلیمرهای آلی بوده که با عوامل رسوبگذار ترکیب شده و بارهای الکتریکی روی سطح ذرات را افزایش می دهند. بروز این پدیده موجب می شود که ذرات پخش شده و حذف آنها با روش زیر آب زنی تسهیل گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *