نكاتی درخصوص كارایی و راندمان در دیگ بخار و آبگرم

سمپل کولر
خرداد ۱۹, ۱۳۹۷
بلودان پيوسته ديگ بخار و زيرآبزنی از كف
خرداد ۱۹, ۱۳۹۷

نكاتی درخصوص كارایی و راندمان در دیگ بخار و آبگرم

نكاتی درخصوص كارایی و راندمان در دیگ بخار و آبگرم

نكاتی درخصوص كارایی و راندمان در دیگ بخار و آبگرم

 

دیگ بخار و آبگرم مقدار هنگفتی از بودجه سالانه انرژی یك ساختمان یا كارخانه را مصرف می كنند
حتی كاهش كوچكی در راندمان یك دیگ بخار و یا آبگرم می تواند باعث افزایش چشمگیری در هزینه های انرژی شود

به منظور بهبود راندمان تولید گرمای دیگ ، این كارها را انجام دهید

1- نسبت هوا به سوخت را بهینه كنید

دیگ به مقدار درستی از اكسیژن نیاز دارد تا نسبت مناسب هوا به سوخت تضمین شود .هوا وقتی گرم می شود انرژی مصرف می كند . بنابراین ، هوای اضافی باعث اتلاف انرژی می گردد چرا كه هوای گرم شده از دودكش خارج می شود.
از سوی دیگر اگر نسبت هوا به اكسیژن ناكافی باشد ، تمام سوخت سوزانده نخواهد شد. سوختی كه سوزانده نشده از داخل سیستم حركت خواهد كرد و از خود دوده برجای می گذارد . علاوه بر این ، هوای خیلی كم ممكن است باعث تشكیل مونوكسید كربن و دوده شود.
با آنالیز گاز دودكش می توان مقدار اكسیژن و دمای گاز دودكش را اندازه گیری كرده و راندمان دیگ را محاسبه نمود .سپس تنظیمات را باید به نحوی انجام دادكه سطح هوای اضافه و دمای ورودی بهینه شوند.
برای بهینه سازی نسبت هوا به سوخت می توان از سیستم كنترل توزیعی رایانه ای استفاده نمود كه به طور خودكار مشعل را كنترل می كند تا درصورت نیاز ، سطوح اكسیژن را كاهش دهد.

2- تصفیه آب را بهینه كنید

آب تغذیه قبل از پمپاژ به دیگ بخار بایستی تصفیه شود چرا كه اكسیژن محلول و سایر ناخالصیهای معدنی دیگر باعث خوردگی یا تشكیل رسوب سخت در دیگ شده كه نتیجتاً از عوامل مهم كاهش راندمان در دیگ بخار و آبگرم می باشند.
از طرف دیگر این ناخالصی ها باعث اتلاف انرژی هم می شوند چرا كه بلودان های روتین دیگ را ضروری می سازند و هرچه آب ورودی به دیگ تمیزتر باشد ، بلودان های كمتری مورد نیاز خواهد بود.

3- سطوح انتقال حرارت را تمیز كنید

دوده جمع شده بر روی سطوح انتقال حرارت همانند یك عایق عمل كرده و راندمان انتقال حرارت را كاهش می دهد.

4- اتلاف گرما را به حداقل برسانید

به منظور بازیابی گرمای اتلافی از دودكش ، یك اكونومایزر نصب كنید. گرمای بازیابی شده را سپس می توان به سمت آب تغذیه دیگ جهت پیش گرمایش هدایت نمود. قبل از نصب یك اكونومایزر ، مطمئن شوید كه سیستم دیگ بخار تمیز بوده و به نحوی تنظیم شده كه بتوان سنجش دقیق دمای گاز دودكش را انجام داد.
گرمای بیشتر را می توان با استفاده از یك اكونومایزر چگالشی از گاز دودكش استخراج نمود. هنگام استفاده ازاكونومایزر چگالشی باید بسیار احتیاط كرد زیرا كاهش دمای گاز دودكش به زیر نقطه شبنم باعث چگالش خواهد شد كه چگالیده حاصله به علت وجود سولفور ، هیدروژن و كلر موجود درسوخت محتوی اسیدسولفوریك یا اسید هیدروكلریك خواهد بود
این اسیدها می توانند باعث خوردگی قابل توجه در سطوحی شوند كه در تماس با آنها قرار می گیرند

5- یك گیج دمای دودكش نصب كنید

یك گیج دمای دودكش ، دمای گاز دودكش خروجی از دیگ بخار را نشان می دهد هرچه دمای گاز دودكش پایین تر باشد ، راندمان سیستم بیشتر است . دمای بالای دودكش نشانگر آن است كه دوده یا رسوب در لوله ها تجمع یافته یا اینكه صفحه بافل داخل دیگ خراب شده یا كاملا سوخته است كه این اجازه می دهد تا گازها سطوح انتقال حرارت را بای پس كنند.
این شرایط معمولا به تدریج به وجود می آید و اپراتورها از آن مطلع نمی شوند به ازای هرf40 افزایش در دمای دودكش تقریبا یك درصد از راندمان حرارتی دیگ كاسته می شود.

6 – آب چگالیده یا كندانس را بازیابی كنید

چگالیده ای كه از تله های بخار تخلیه می شود را می توان جمع آوری كرده و می توان به عنوان آب تغذیه دیگ مورد استفاده قرارداد . این امر ، هزینه های عملیاتی دیگ بخار را كاهش می دهد و معمولا مقرون به صرفه تر است چرا كه آب كندانس بازیابی شده سوخت كمتری را نسبت به آب تازه شهری برای تولید بخار مصرف می كند(دمای آب كندانس بازیابی شدهf 160 تاf 200 است درحالی كه دمای آب تازه شهری معمولا از f80 فراتر نمی رود).
با نگهداری درست تله های بخار درسراسر سیستم توزیع می توان مقدار چگالیده برگشتی به دیگ بخار را به حداكثر رسانده و اتلاف انرژی مرتبط با گرمایش آب تغذیه را كاهش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *