معرفی تجهیزات صنعتی دی اریتور

دیگ آبگرم تجهیزات و راه اندازی
مرداد ۹, ۱۳۹۷
دیگ آب گرم و آب داغ سیستم سه پاس
دیگ آب گرم و آب داغ سیستم سه پاس
مرداد ۹, ۱۳۹۷

معرفی تجهیزات صنعتی دی اریتور

معرفی تجهیزات صنعتی دی اریتور

مقاله با عنوان معرفی تجهیزات صنعتی ، دی اریتور (Deaerator)  وسیله ای است که برای جداسازی گازهای نا محلول آب تغذیه ی بویلر بخار ، به کار می رود.

اکسیژن دلیل اصلی خوردگی در خطوط تغذیه ، منابع ذخیره آل داغ ، بویلر و پمپ ها می باشد. این در حالی است که اگر آب تغذیه بویلر علاوه بر اکسیژن دارای کربن دی اکسید نیز باشد ،آنگاه PH آب کاهش یافته و خاصیت اسیدی به آب داده می شود ، که این آب اسیدی موجبات سرعت در خوردگی آهن می شود.

دی اریتورها برای پایین آوردن میزان اکسیژن حتی تا  ppm 20 یا کمتر از آن مورد استفاده قرار می گیرند. اولین مرحله در جداسازی گازها ی اضافی از آب تغذیه بویلر ، گرم کردن این آب می باشد تا اکسیژن از آن خارج گردد.

همانطور که می دانید میزان حضور گازهای محلول در آب با دما رابطه ی معکوس دارد، یعنی هر چه دمای آب بالاتر رود میزان اکسیژن موجود کمتر می گردد. به طور معمول منابع تامین آب بویلر در درجه حرارت ۸۵ تا ۹۰ درجه عمل می کنند تا میزان اکسیژن موجود در آب را به ۲mg در یک لیتر کاهش دهد.

در صورت استفاده از دی اریتورها در فشار اتمسفر یا در خلاء ، نمی توان دمای آن را بیش از حد بالا برد چون احتمال تبخیر آب و وقوع پدیده ی کاویتاسیون در پمپ ها بالا میرود . معمولا برای غلبه بر این مشکل دی اریتورها در ارتفاعی بالاتر از پمپ های تغذیه قرار می دهند و به سراغ دی اریتورهای تحت فشار می روند.

دی اریتورها در فشار اتمسفر به دلیل این مشکلات ، تنها توان جداسازی مقداری از اکسژن نا محلول در آب را دارند. مابقی اکسیژن موجود در آب را باید با اضافه کردن مواد شیمیایی مانند سدیم سولفات و هیدرازین از بین برد. در نقاطی که نباید مواد شیمیایی به آب اضافه گردد از دی اریتورها تحت فشار استفاده می گردد تا بتوان اکسیژن را تا حد لازم از آب تغذیه خارج کرد.

دی اریتورها را می توان در کل به سه دسته تقسیم بندی کرد :

  • دی اریتور های تحت خلاء (دمای آب تا ۸۲ درجه سانتی گراد)
  • دی اریتورهای اتمسفریک (دمای اب تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد)
  • دی اریتورهای تحت فشار (دمای آب تا ۱۰۵ درجه سانتی گراد)

نیازهای اساسی بخار (دیگ بخار)

کیفیت بخار یک عامل بسیار موثر در راندمان سیستم و سلامت تجهیزات است و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که از این میان می توان به مواردی همچون میزان ذرات موجود در بخار، میزان خشک بودن بخار، فشار و دمای بخار، کیفیت آب اولیه و …. اشاره کرد.

در پی فرایند گرم شدن آب، آب متراکم ابتدا به آب اشباع سپس به بخار اشباع تبدیل شده و پس از ان با بالاتر رفتن دما بخار سوپرهیت حاصل می شود . باید توجه داشت که آب و بخار اشباع هر دو در یک دما قرار دارند و آب اشباع با دریافت مقداری گرما که به آن گرمای نهان تبخیر گفته میشود به بخار اشباع تبدیل می شود. این گرمای نهان در فرآیندهای انتقال حرارت بسیار مهم می باشد و مقدار آن در فشارهای مختلف متفاوت است. هرچ چه ای گرمای نهان بیشتر باشد کیفیت بخار بالاتر بوده و اصطلاحا  بخار خشک تر است. طبق نمودار زیر فضای نمودار نشان دهنده ی مخلوز آب و بخار اشباع است و در نقطه A بخار اشباع کاملا خشک وجود دارد و هر چه به سمت نقطه ی B برویم بخار اصطلاخا خیس تر شده و کیفیت پایین تری دارد تا خود نقطه B که کاملا آب اشباع است. گرمای نهان در واقع گرمای منتقل شده برای رفتن از نقطه B (آب اشباع) به نقطه A (بخار اشباع) می باشد. پس با توجه به مباحث مطرح شده بهترین بخاری که برای مصرف در صنعت مدنظر است بخار اشباع خشک می باشد. البته در برخی موارد مانند توربین ها از بخار سوپرهیت استفاده می شود ولی غالبا بخار بصورت اشباع و خشک مورد نیاز است.

معرفی تجهیزات صنعتی دی اریتور دیگ بخار

میزان خشکی بخار به عوامل مختلفی بستگی دارد به طور مثال کارکرد درست بویلر و طراحی صحیح خطوط توزیع بخار و …. اگر بخار مصرفی به مقدار لازم خشک نباشد راندمان کاری مجموعه تحت تاثیر قرار گرفته و تجهیزات خطوط توزیع بخار نیز آسیب می بسند. برای خشک کردن بخار  راه های مختلفی وجود دارد که هر یک از اهمیت های ویژه ای برخوردارند. اولین روش برتپای تخلیه کندانس موجود در خطوط حامل بخار استفاده از تله بخار است که می تواندکندانسی را که در لوله تشکیل و جمع آوری شده خارج نماید ولی این راه به تنهایی نمی تواند بخار را تا حد مطلوب خشک کند زیرا مقداری از کندانس موجود به صورت ذرات معلق در بخار هستند که تله بخار توانایی خارح کردن این ذرات از بین بخار را ندارد. این مشکل بوسیله ی دستگاهی به نام Separator حل می شود. این دستگاه علاوه بر بخار، توانایی خشک کردن هوای فشرده را نیز دارد و می توان از آن هم برای خطوط حامل بخار و هم هوای فشرده استفاده کرد. در ضمن Separator علاوه بر خارج کردن ذرات کندانس می تواند روغن و هر گونه ذرات معلق دیگری را که در بخار یا هوای فشرده وجود دارند خارج کند

صافی (Strainer)

کندانس می تواند روغن و هر گونه ذرات معلق دیگری را که در بخار یا هوای فشرده وجود دارند خارج کند.

Separator می تواند پس از بویلر، قبل از سیستم های مصرف کننده و یا قبل از شیرآلات استفاده شود و با این کار هم بخار با کیفیت وارد دستگاه های مصرف کننده می شود و هم از آسیب دیدن شیر آلات و تجهیزات جلو گیری می شود. Separatorها در چند نوع مختلف ساخته می شوند که هر یک مکانیزم خاصی برای خشک کردن بخار یا هوا دارد.

Separator سانتریفیوژ:  اساس کار این نوع بدین صورت است که بخار خیس از یک سو وارد شده و در مسیری قرار می گیرد که در آن باید از بین صفحاتی که درون محفظه تعبیه شده اند به طور دورانی عبور می کند. هنکام طی کردن این مسیر دورانی ذرات آب ، روغن و ….که در بخار موجود هستند به دیواره ها برخورد کرده سپس به سمت پایین سرازیر شده و از پایین محفظه خارج می شوند و پس از گذشتن از بین صفحات، بخار خشک از سوی دیگر محفظه خارج می شود.

Separator فیلتر دار: مکانیزم آن بدین صورت است که بخار خیس از یک سو وارد شده و به سمت یک فیلتر هدایت می شود و با عبور ازز فیاتر ذرات آب ، روغن و….. موجود در بخار یا هوای فشرده از آن جدا می شود و بخار خشک از سمت دیگر دستگاه خارج می شود.

Separator سانتریفیوژ افقی: در این نوع از Separator بخار پس از ورورد به یک صفحه ی عمودی برخورد کرده و مقداری از رطوبت به علت تغیی جهت جریان و جرم بیشتر ذرات آب نسبت به بخار فرو می ریزد. پس از آن، از منافذ روی صفحه عبور می کند و در آن سوی صفحه رطوبت باقیمانده بوسیله تیغه های جاذب رطوبت از بخار جدا می شود. این نوع separator به صورت افقی قرار می گیرد و از این رو به آن Separator افقی می گویند.

Separator نوع Baffle: این نوع از Separatorها طرح جدید و بسیار کارامدی است بخار که در واقع مکانیزم آن ترکیب مکانیزم دونوع سانتریفیوژ عمودی و سانتریفیوژ افقی بوده و راندمان کاری این نوع ، از مدل های قبل بیشتر است.

بخار پس از ورورد با یک صفحه ی عمودی مواجه می شود و با برخورد با این صفحه و تغییر جهت ناگهانی جریان ف مقداری از رطوبت خود را از دست می دهد. در ادامه بخار باید از بین چندین صفحه شبیه به نوع چرخشی عبور کند تا در آخر بخار کاملا خشک از Separator خارج شود.

عامل دیگری که باعث می شود کیفیت بخار یا هوا چایین بیاید وجود ذرات معلق در بخار است از قبیل ذرات فلزی و غیر فلزی که  می تواند ناشی از خوردگی خطوط انتقال، آلوده بودن آب اولیه و …. باشد. این ذرات به تمام تجهیزات سر راه خود آسیب می زنند و اگر همراه بخار وارد دستگاه های مصرف کننده بخار شوند صدمات و هزینه های بسیاری را به بار می آورند. در ادامه به تجهیزاتی اشاره خواهیم کرد که برای پیشگیری از این گونه صدمات و هزینه ها به کار گرفته شده و تا حد بسیار زیادی این مشکل را حل می کنند. در ضمن برای تمام مدل های Separatorها در قسمت خروجی کندانس یک تله بخار نصب می شود.

تمیزی بخار

صافی (Strainer):  همان گونه که در شکل می بینید قطعه ایست که در آن سیال از یک سو وارد شده و به سمت یک فیلتر هدایت می شود و با عبور از آن فیلتر ذراتی که در سیال جدا شده و از سمت دیگر سیال پاک خارج می شود. این وسیله برای جریان های آب، بخار، هوا و ….. قابل استفاده است و کیفیت سیال را تا حد چشمگیری افزایش می دهد. صافی ها در دو نوع کلی Y type و basket type وجود دارند. وجود ذرات معلق درون سیال که شامل ذرات فلزی نیز می باشندنه تنها موجب آسیب رساندن به دستگاه های مصرف کننده سیال شده بلکه به تمامی تجهیزاتی که بر سر راه سیال قرار دارند از قبیل تله بخارها، شیرآلات  کنترل و ….. نیز صدمه می زند. بنابراین می توان با نصب صافی قبل از  این تجهیزات از ایجاد خوردگی در آن ها جلوگیری کرد و از این طریق هزینه های تعویض و تعمیرات قطعات را کاهش داد.

فیلتر استفاده شده در این صافی ها یک ظرفیت مشخص برای جمع آوری مواد زائد را دارد و پس از آن باید فیاتر تمیز شود تا بتوان مجددا ازآن استفاده کرد. البته می توان با قرار دادن یک شیر بلودان در بالای صافی کمک کرد که فیلتر آن به وسیله فشار بخار تمیز شده و دیگر برای تمیز کردن آن نیازس به توقف و خارج کردن قطعه از خط نباشد. صافی های نوعی Y type معمولا به صورت افقی نصب می شوند  که باعث پیشگیری از جمع شدن کندانس در سیستم های بخار می شود ولی صافی نوع basket type باید حتما به صورت عمودی نصب شود. این نوع نصب در سیستم های بخار  به کندانس اجازه ی جمع شدن در صافی را می دهد که این امر موجب اختلال در کارکرد صافی خواهد شد. برای پیشگیری از وقوع این مشکل در قسمت پایین این صافی ها یک شیر تخلیه قرار گرفته که می تواند در صورت نیاز کندانس جمع شده در صافی را تخلیه نماید. فضای درون صافی basket type بیشتر از Y type می باشد که این امر سبب شده در سیستم های کندانس بیشتر از صافی basket type استفاده می شود همچنین برای خطوط انتقال بخار با سایز بزرگ نیز معمولا از این نوع صافی استفاده می شود. شایان ذکر است که بعضی از انواع تله های بخار درون خود صافی داشته و می توانند قبل از وارد شدن بخار به آنها ذرات معلق درون آن را جدا کنند که این امر هم موجب افزایش عمر تله بخار شده و  هم بخار با کیفیت بیشتری را وارد سیستم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *