طراحی و ساخت دیگ های بخار

كنترل و بازرسی دیگ های بخار
کنترل و بازرسی دیگ های بخار
آبان 29, 1397
تعمیر و نگهداری دیگ های بخار
تعمیر و نگهداری دیگ های بخار
آبان 29, 1397

طراحی و ساخت دیگ های بخار

– طراحی دیگ های بخار

طراحی بویلر، متناسب با ظرفیت بویلر ( ظرفیت حرارتی و بخار خروجی در حالت اشباع و یا سوپرهیتر ) و نیز توام با فشار طراحی و درجه حرارت بخار خروجی ، انجام می پذیرد .

بطور کلی فرآیند طراحی دیگ بخار شامل طراحی حرارتی ، طراحی مکانیکال و طراحی جزئیات و ترسیم نقشه های فنی اجزای بویلر اعم از نقشه های مونتاژ و نقشه های جزئیات می باشد و به دنبال آن لیست مواد خام و لیست اجزا تهیه وخریداری می شوند .

 

نحوه ساخت دیگ های بخار :

طریقه ساخت و تولید انواع بویلرها ی نیروگاهی بطور کلی شامل مراحل زیر می باشد :

 • فرآیند ساخت اجزای دیگ بخار
 • بازرسی مواد دریافتی
 • عملیات مارکینگ برای قطعه زنی
 • عملیات قطعه زنی و ماشینکاری های مورد نیاز
 • پخ زنی ورقها و قطعات
 • خمکاری لوله ها
 • رولکاری ورقهای جداره درام آب و درام بخار
 • فرآیند رولکاری مجدد
 • عملیات مونتاژ درام بخار و درام آب بویلر ( Dram Assembly )
 • عملیات حرارتی درام آب و درام بخار ( Dram Heat Treatment )
 • تست هیدرو استاتیک ( Hydrostatic Test )
 • عملیات سوراخکاری درام آب و درام بخار ( Drilling )
 • ساخت هدرها ( Headers )
 • عملیات حرارتی هدرها ( Headers Heat Treatment )
 • ساخت دیواره بویلر یا واتر وال ( Water Wall )
 • مونتاژ اجزای تحت فشار

مراحل ساخت دیگهای چدنی شرکت ایرفو :

در اینجا به عنوان نمونه به بررسی نحوه ساخت و تولید و مونتاژ قطعات و اجزای دیگ های چدنی شرکت ایرفو خواهیم پرداخت که داارای مراحل زیر است :

 • تهیه مواد اولیه : مواد اولیه در شرکت ایرفو مطابق با سیاهه مواد (bill of material ) مورد نیاز دیگ شوفاژ سانترال که تهیه و مدون گردیده است ، خریداری ، نگهداری و مصرف می گردد . تمامی مواد مذکور که تاثیر در کیفیت نهایی محصول دارند ، بر طبق شناسنامه مواد که شامل اطلاعاتی نظیر آنالیز شیمیایی یا فیزیکی ، شرایط نگهداری ، عمر مفید و شرایط و ملاحظات خاص هنگام مصرف و نحوه کنترل و … می باشد ، خریداری می گردند .
 • تائید مواد اولیه توسط کارشناسان : پس از ورود اقلام مذکور به داخل شرکت ، بازرسی توسط کارشناسانی که قبلا مورد تایید مدیریت تضمین کیفیت قرار گرفته اند ، صورت می پذیرد . این بازرسی ، شامل موارد کلی و کیفی بوده که قبلا در شناسنامه مواد مشخص شده است و در صورت انطباق با نیازمندی تعریف شده ، اجازه استفاده در خطوط تولید را خواهد داشت .
 • آزمایشگاه و خدمات لازم جهت تائید مواد اولیه : در موارد خاصی که نیاز به تائید اقلام دریافتی خاصی باشد ، پس از تائید کمی مواد ، آنها را جهت تائید کیفی و تشخیص نهایی به آزمایشگاه می فرستند و آزمایشگاه با توجه به امکانات پیشرفته ای که در اختیار دارد ، در اسرع وقت ، مورد را بررسی نموده و انطباق یا عدم انطباق آنرا اعلام می نماید . برای مثال می توان موارد زیر را اشاره کرد :

انواع قراضه های مصرفی کوره ها ، مواد کربن ده نظیر زغال ، ماسه مورد نیاز قالبگیری ، پوشان ماسه چراغی ، چسب مورد نیاز در ریخته گری و سایر موارد را می توان نام برد .

 • انبار و توزیع مواد : کلیه موادی که مورد تائید کارشناسان شرکت واقع گردیدند ، طبق روش اجرایی انبارش – جابجایی – نگهداری و تحویل ، و نیازمندی تعریف شده در شناسنامه مواد در انبار شرکت نگهداری و در مواقع لزوم تحویل بخش تولید می گردند . متصدی انبار به هیچ عنوان اجازه تحویل مواد نامنطبق جهت ورود به خط تولید را ندارد .
 • آزمایشگاه و کنترل آنالیز ذوب : آزمایشگاه شرکت ایرفو نقش محوری در تهیه و کنترل ذوب کوره ها را داشته و بدین منظور با ارسال برگه ای به نام برگه ارائه تکنولوژی و بازرسی و آزمون شارژ کوره های ذوب حاوی نوع مواد مصرفی ، دمای تخلیه و سایر اطلاعات مورد نیاز را بصورت مستمر برای هر کوره در اختیار مسئول شیفت مورد نظر قرار می دهد . ضمنا تهیه ذوب و نحوه شارژ کوره ها را کاملا زیر نظر داشته ، بعد از تهیه ذوب و جهت تایید نهایی ( و در موارد لزوم اصلاح ذوب ) ، نمونه های ذوب آماده شده جهت تعیین درصد عناصر تشکیل دهنده تحویل آزمایشگاه داده می شود و آزمایشگاه در کمتر از 15 دقیقه جواب آزمایش و در صورت نیاز برگه مربوط به اصلاح شارژ را صادر می نماید .
 • تهیه ذوب دیگ ها و عملیات ذوب ریزی : تهیه ذوب جهت دیگ های تولیدی مطابق با آنالیز مربوطه و بر اساس دستورالعمل مربوطه با همکاری تنگاتنگ بخش آزمایشگاه صورت می گیرد که در بخش قبلی به طورکامل توضیح داده شده است . همچنین در بخش مربوط به عملیات ذوب ریزی دیگ ها برگه ای به عنوان بازرسی و آزمایش در حین فرآیند ذوب ریزی پره دیگ ها توسط کارشناس کنترل کیفیت شرکت ایرفو پر می گردد که اینکار برای تمامی پره های تولیدی بالغ بر 17 پارامتر ، کنترل می گردد که در صورت عدم انطباق بایستی توسط پرسنل تولید برطرف گردد . از جمله این پارامترها می توان به دمای ذوب ریزی ، باز بودن منافذ عبور گاز ، تراز بودن زمین و پالت ها ، نصب آشغالگیر ، نحوه ذوب ریزی ، زمان ذوب ریزی و … را نام برد .
 • قالبگیری و ماهیچه گیری دیگ ها : کلیه فرآیندها در بخشهای قالبگیری و ماهیچه گیری دیگ ها که به صورت موازی عمل می نماید ، تحت کنترل بوده و مطابق روشها و دستورالعمل های تهیه شده توسط کارشناسان اجرا می گردد . نتایج این دستورالعمل ها و روشها در برگه های خاصی جمع آوری شده که غالب بر 50 مورد بازرسی روی هر یک از ماهیچه ها یا قالب های تهیه شده ( برای یک عدد پره ) توسط کارشناس مربوطه صورت می گیرد تا تضمین کننده درستی انجام پروسه طبق روال تعریف شده باشد .
 • ورقکاری و نقاشی : کلیه کاورها و ادوات کمکی در بخش ورقکاری مطابق با نقشه موجود
  ، ساخته شده و پس از کنترل توسط بازرس مربوطه جهت تکمیل فرآیند به بخش نقاشی شرکت ارسال می گردد و در آنجا پس از شستشوی کامل ( چربی گیری و زنگ زدایی و زیر سازی ) توسط خط رنگ دستگاه رنگ پودری پوشش داده و پس از طی فرآیند پخت طبق سیکل تعریف شده و نظارت مجدد توسط بازرس کیفی ، به قسمت بسته بندی ارسال می گردد .
 • تخلیه دیگ ها از ماسه و مراحل تکمیل : در این مرحله عملیات تخلیه قطعات از ماسه با نظارت مسئول مربوطه صورت گرفته و برای عملیاتا تکمیلی که شامل تمیز کاری نهایی ، سنگ زنی و شات بلاست می باشد ، فرستاده می شود . در این مرحله از فرآیند بالغ بر 16 عیب احتمالی موجود در پره ها چک شده و در صورت سلامت پره ، برای ادامه فرآیند به بخش تست هیدرواستاتیک منتقل می شوند .
 • تست هیدرواستاتیک پره ها : در این مرحله تست 100% پره های تولیدی مطابق با دستورالعمل استاندارد به شماره 4473 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران صورت می پذیرد . ضمنا در صورت وجود عیب خاصی در قطعه ، با رنگ قرمز ( و مهر باطل و غیر قابل استفاده ) از خط خارج می شود . در غیر این صورت با علامت سبز رنگ به بخش ماشینکاری ارسال می گردد .در این بخش ، پره های مردود جهت کنترل و بررسی ضایعات ، بصورت آماری دسته بندی می گردند و توسط بازرس کنترل کیفیت بصورت مستمر گزارش می گردد .
 • ماشینکاری پره ها و مونتاژ : تمامی پره هایی که در تست هیدرو استاتیک مورد تائید قرار گرفته اند ، جهت عملیات ماشینکاری به این بخش ارسال می گردند که پس از ماشینکاری کلیه پره ها مورد بازرسی قرار می گیرند که این بازرسی ها به 5 پارامتر اساسی دسته بندی می شوند که از جمله این پارامترها می توان از مک و لک داشتن محل ماشینکاری و بررسی تلرانس های هندسی و ابعادی هر قطعه نام برد .

در ضمن تجهیزات جانبی دیگر نظیر صفحه مشعل ، بوش ، میله مهار و … جهت بسته بندی ارسال می شوند و در صورتی که لازم باشد مجموعه ای از دیگ ها در شرکت مونتاژ گردند ، برگه ای نیز جهت این کار طراحی شده که بایستی پارامترهای ذکر شده در آن جهت تائید نهایی ( 15مورد) تامین گردد . لازم به ذکر است عملیات مونتاژ هر یک از دیگ های شرکت ایرفو طبق روش به صورت ماهانه جهت کنترل محصول صورت می گیرد ودر مواردی که عدم انطباقی دیده شود ، طی صورتجلسه ای به اطلاع مسئولین ذیربط خواهد رسید .

 • بسته بندی و تحویل به انبار : در شرکت ایرفو کلیه ادوات دیگ به غیر از پره ها در پالتهای چوبی خاصی که برای هر مدل خاص در نظر گرفته شده است ، بسته بندی و به شکل مطلوبی تحویل انبار می گردد و در ضمن دستورالعمل خاصی جهت کنترل کمی کالاها ( ادوات ) که شامل 25 مقوله می باشد ، تهیه و به هنگام بسته بندی پر می گردد .
 • تحویل دیگ چدنی به مصرف کننده : در شرکت ایرفو کلیه پره ها و ادوات جانبی دیگ ها که به تائید کنترل کیفیت شرکت رسیده اند ، طی یک روال نظام یافته خاصی تحویل مصرف کنندگان می گردد که نکات زیر در این ارتباط ضروری است :

به هنگام تحویل مجموعه دیگ ، کلیه ادوات در برگه ضمانتنامه لیست می شود . این برگه در سه نسخه که جهت مصرف کننده یا مشتری نهایی ، نصب کننده محصول و شرکت ایرفو می باشد ، صادر می گردد . در پشت هر نسخه مشخصات پره های تحویلی به تفکیک جهت اطلاع و اقدامات لازم در شرکت ایرفو پر می گردد . نسخه مخصوص مشتری صرفا جهت استفاده از گارانتی و خدمات پس از فروش بوده و ارائه آن به کارشناسان خدمات پس از فروش الزامی است

از آنجاییکه در شرکت ایرفو هزینه نصب محصولات حرارتی به نصابان داده می شود ، پس از نصب و راه ادازی ، جهت ارتباط با مصرف کنندگان ، کارت خریدار باید به شرکت ایرفو یا نمایندگی مجاز تحویل گردد . نسخه سوم درشرکت ایرفو و در پرونده خریدار بایگانی می گردد .

 • بازرسی و آزمایش در حین فرآیند و فنون آماری در شرکت ایرفو : آنچه ضروری به نظر می رسد ،در شرکت ایرفو مطاببق با ایسگاه های تعیین شده در نمودارهای گردش کار تولید دیگ ،بازرسی متغیرهای موثر بر کیفیت تولید محصول انجام می شود . نتایج بازرسی در برگه هایی آماده شده و توسط بخش کنترل کیفی ثبت و به بخش کنترل کیفیت ارسال می گردد . مطابق فرآیندهای تولید که قبلا ذکر شد ، موارد نامنطبق جمع آوری و خلاصه شده و نهایتا پس از دسته بندی های لازم و تهیه منحنی های مربوطه ، مراتب جهت اطلاع مدیریت تضمین کیفیت و تصمیمات لازم ارسال می گردد و مدیریت با توجه به نوع مسئله و برنامه ریزی در راستای حل مشکل ، مراتب را به گروه های موجود در شرکت ( تیم های فنی ) اطلاع داده که د ر اسرع وقت نسبت به حل مشکل اقدام شود .

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس - بخش فروش