طراحی و ساخت دیگ های بخار

كنترل و بازرسی دیگ های بخار
كنترل و بازرسی دیگ های بخار
آبان ۲۷, ۱۳۹۷
تعمیر و نگهداری دیگ های بخار
تعمیر و نگهداری دیگ های بخار
آبان ۳۰, ۱۳۹۷

طراحی و ساخت دیگ های بخار

– طراحی دیگ های بخار

طراحی بویلر، متناسب با ظرفیت بویلر ( ظرفیت حرارتی و بخار خروجی در حالت اشباع و یا سوپرهیتر ) و نیز توام با فشار طراحی و درجه حرارت بخار خروجی ، انجام می پذیرد .

بطور کلی فرآیند طراحی دیگ بخار شامل طراحی حرارتی ، طراحی مکانیکال و طراحی جزئیات و ترسیم نقشه های فنی اجزای بویلر اعم از نقشه های مونتاژ و نقشه های جزئیات می باشد و به دنبال آن لیست مواد خام و لیست اجزا تهیه وخریداری می شوند .

 

نحوه ساخت دیگ های بخار :

طریقه ساخت و تولید انواع بویلرها ی نیروگاهی بطور كلی شامل مراحل زیر می باشد :

 • فرآیند ساخت اجزای دیگ بخار
 • بازرسی مواد دریافتی
 • عملیات مارکینگ برای قطعه زنی
 • عملیات قطعه زنی و ماشینکاری های مورد نیاز
 • پخ زنی ورقها و قطعات
 • خمکاری لوله ها
 • رولکاری ورقهای جداره درام آب و درام بخار
 • فرآیند رولکاری مجدد
 • عملیات مونتاژ درام بخار و درام آب بویلر ( Dram Assembly )
 • عملیات حرارتی درام آب و درام بخار ( Dram Heat Treatment )
 • تست هیدرو استاتیک ( Hydrostatic Test )
 • عملیات سوراخکاری درام آب و درام بخار ( Drilling )
 • ساخت هدرها ( Headers )
 • عملیات حرارتی هدرها ( Headers Heat Treatment )
 • ساخت دیواره بویلر یا واتر وال ( Water Wall )
 • مونتاژ اجزای تحت فشار

مراحل ساخت دیگهای چدنی شركت ایرفو :

در اینجا به عنوان نمونه به بررسی نحوه ساخت و تولید و مونتاژ قطعات و اجزای دیگ های چدنی شركت ایرفو خواهیم پرداخت كه داارای مراحل زیر است :

 • تهیه مواد اولیه : مواد اولیه در شركت ایرفو مطابق با سیاهه مواد (bill of material ) مورد نیاز دیگ شوفاژ سانترال كه تهیه و مدون گردیده است ، خریداری ، نگهداری و مصرف می گردد . تمامی مواد مذكور كه تاثیر در كیفیت نهایی محصول دارند ، بر طبق شناسنامه مواد كه شامل اطلاعاتی نظیر آنالیز شیمیایی یا فیزیكی ، شرایط نگهداری ، عمر مفید و شرایط و ملاحظات خاص هنگام مصرف و نحوه كنترل و … می باشد ، خریداری می گردند .
 • تائید مواد اولیه توسط كارشناسان : پس از ورود اقلام مذكور به داخل شركت ، بازرسی توسط كارشناسانی كه قبلا مورد تایید مدیریت تضمین كیفیت قرار گرفته اند ، صورت می پذیرد . این بازرسی ، شامل موارد كلی و كیفی بوده كه قبلا در شناسنامه مواد مشخص شده است و در صورت انطباق با نیازمندی تعریف شده ، اجازه استفاده در خطوط تولید را خواهد داشت .
 • آزمایشگاه و خدمات لازم جهت تائید مواد اولیه : در موارد خاصی كه نیاز به تائید اقلام دریافتی خاصی باشد ، پس از تائید كمی مواد ، آنها را جهت تائید كیفی و تشخیص نهایی به آزمایشگاه می فرستند و آزمایشگاه با توجه به امكانات پیشرفته ای كه در اختیار دارد ، در اسرع وقت ، مورد را بررسی نموده و انطباق یا عدم انطباق آنرا اعلام می نماید . برای مثال می توان موارد زیر را اشاره كرد :

انواع قراضه های مصرفی كوره ها ، مواد كربن ده نظیر زغال ، ماسه مورد نیاز قالبگیری ، پوشان ماسه چراغی ، چسب مورد نیاز در ریخته گری و سایر موارد را می توان نام برد .

 • انبار و توزیع مواد : كلیه موادی كه مورد تائید كارشناسان شركت واقع گردیدند ، طبق روش اجرایی انبارش – جابجایی – نگهداری و تحویل ، و نیازمندی تعریف شده در شناسنامه مواد در انبار شركت نگهداری و در مواقع لزوم تحویل بخش تولید می گردند . متصدی انبار به هیچ عنوان اجازه تحویل مواد نامنطبق جهت ورود به خط تولید را ندارد .
 • آزمایشگاه و كنترل آنالیز ذوب : آزمایشگاه شركت ایرفو نقش محوری در تهیه و كنترل ذوب كوره ها را داشته و بدین منظور با ارسال برگه ای به نام برگه ارائه تكنولوژی و بازرسی و آزمون شارژ كوره های ذوب حاوی نوع مواد مصرفی ، دمای تخلیه و سایر اطلاعات مورد نیاز را بصورت مستمر برای هر كوره در اختیار مسئول شیفت مورد نظر قرار می دهد . ضمنا تهیه ذوب و نحوه شارژ كوره ها را كاملا زیر نظر داشته ، بعد از تهیه ذوب و جهت تایید نهایی ( و در موارد لزوم اصلاح ذوب ) ، نمونه های ذوب آماده شده جهت تعیین درصد عناصر تشكیل دهنده تحویل آزمایشگاه داده می شود و آزمایشگاه در كمتر از 15 دقیقه جواب آزمایش و در صورت نیاز برگه مربوط به اصلاح شارژ را صادر می نماید .
 • تهیه ذوب دیگ ها و عملیات ذوب ریزی : تهیه ذوب جهت دیگ های تولیدی مطابق با آنالیز مربوطه و بر اساس دستورالعمل مربوطه با همكاری تنگاتنگ بخش آزمایشگاه صورت می گیرد كه در بخش قبلی به طوركامل توضیح داده شده است . همچنین در بخش مربوط به عملیات ذوب ریزی دیگ ها برگه ای به عنوان بازرسی و آزمایش در حین فرآیند ذوب ریزی پره دیگ ها توسط كارشناس كنترل كیفیت شركت ایرفو پر می گردد كه اینكار برای تمامی پره های تولیدی بالغ بر 17 پارامتر ، كنترل می گردد كه در صورت عدم انطباق بایستی توسط پرسنل تولید برطرف گردد . از جمله این پارامترها می توان به دمای ذوب ریزی ، باز بودن منافذ عبور گاز ، تراز بودن زمین و پالت ها ، نصب آشغالگیر ، نحوه ذوب ریزی ، زمان ذوب ریزی و … را نام برد .
 • قالبگیری و ماهیچه گیری دیگ ها : كلیه فرآیندها در بخشهای قالبگیری و ماهیچه گیری دیگ ها كه به صورت موازی عمل می نماید ، تحت كنترل بوده و مطابق روشها و دستورالعمل های تهیه شده توسط كارشناسان اجرا می گردد . نتایج این دستورالعمل ها و روشها در برگه های خاصی جمع آوری شده كه غالب بر 50 مورد بازرسی روی هر یك از ماهیچه ها یا قالب های تهیه شده ( برای یك عدد پره ) توسط كارشناس مربوطه صورت می گیرد تا تضمین كننده درستی انجام پروسه طبق روال تعریف شده باشد .
 • ورقكاری و نقاشی : كلیه كاورها و ادوات كمكی در بخش ورقكاری مطابق با نقشه موجود
  ، ساخته شده و پس از كنترل توسط بازرس مربوطه جهت تكمیل فرآیند به بخش نقاشی شركت ارسال می گردد و در آنجا پس از شستشوی كامل ( چربی گیری و زنگ زدایی و زیر سازی ) توسط خط رنگ دستگاه رنگ پودری پوشش داده و پس از طی فرآیند پخت طبق سیكل تعریف شده و نظارت مجدد توسط بازرس كیفی ، به قسمت بسته بندی ارسال می گردد .
 • تخلیه دیگ ها از ماسه و مراحل تكمیل : در این مرحله عملیات تخلیه قطعات از ماسه با نظارت مسئول مربوطه صورت گرفته و برای عملیاتا تكمیلی كه شامل تمیز كاری نهایی ، سنگ زنی و شات بلاست می باشد ، فرستاده می شود . در این مرحله از فرآیند بالغ بر 16 عیب احتمالی موجود در پره ها چك شده و در صورت سلامت پره ، برای ادامه فرآیند به بخش تست هیدرواستاتیك منتقل می شوند .
 • تست هیدرواستاتیك پره ها : در این مرحله تست 100% پره های تولیدی مطابق با دستورالعمل استاندارد به شماره 4473 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران صورت می پذیرد . ضمنا در صورت وجود عیب خاصی در قطعه ، با رنگ قرمز ( و مهر باطل و غیر قابل استفاده ) از خط خارج می شود . در غیر این صورت با علامت سبز رنگ به بخش ماشینكاری ارسال می گردد .در این بخش ، پره های مردود جهت كنترل و بررسی ضایعات ، بصورت آماری دسته بندی می گردند و توسط بازرس كنترل كیفیت بصورت مستمر گزارش می گردد .
 • ماشینكاری پره ها و مونتاژ : تمامی پره هایی كه در تست هیدرو استاتیك مورد تائید قرار گرفته اند ، جهت عملیات ماشینكاری به این بخش ارسال می گردند كه پس از ماشینكاری كلیه پره ها مورد بازرسی قرار می گیرند كه این بازرسی ها به 5 پارامتر اساسی دسته بندی می شوند كه از جمله این پارامترها می توان از مك و لك داشتن محل ماشینكاری و بررسی تلرانس های هندسی و ابعادی هر قطعه نام برد .

در ضمن تجهیزات جانبی دیگر نظیر صفحه مشعل ، بوش ، میله مهار و … جهت بسته بندی ارسال می شوند و در صورتی كه لازم باشد مجموعه ای از دیگ ها در شركت مونتاژ گردند ، برگه ای نیز جهت این كار طراحی شده كه بایستی پارامترهای ذكر شده در آن جهت تائید نهایی ( 15مورد) تامین گردد . لازم به ذكر است عملیات مونتاژ هر یك از دیگ های شركت ایرفو طبق روش به صورت ماهانه جهت كنترل محصول صورت می گیرد ودر مواردی كه عدم انطباقی دیده شود ، طی صورتجلسه ای به اطلاع مسئولین ذیربط خواهد رسید .

 • بسته بندی و تحویل به انبار : در شركت ایرفو كلیه ادوات دیگ به غیر از پره ها در پالتهای چوبی خاصی كه برای هر مدل خاص در نظر گرفته شده است ، بسته بندی و به شكل مطلوبی تحویل انبار می گردد و در ضمن دستورالعمل خاصی جهت كنترل كمی كالاها ( ادوات ) كه شامل 25 مقوله می باشد ، تهیه و به هنگام بسته بندی پر می گردد .
 • تحویل دیگ چدنی به مصرف كننده : در شركت ایرفو كلیه پره ها و ادوات جانبی دیگ ها كه به تائید كنترل كیفیت شركت رسیده اند ، طی یك روال نظام یافته خاصی تحویل مصرف كنندگان می گردد كه نكات زیر در این ارتباط ضروری است :

به هنگام تحویل مجموعه دیگ ، كلیه ادوات در برگه ضمانتنامه لیست می شود . این برگه در سه نسخه كه جهت مصرف كننده یا مشتری نهایی ، نصب كننده محصول و شركت ایرفو می باشد ، صادر می گردد . در پشت هر نسخه مشخصات پره های تحویلی به تفكیك جهت اطلاع و اقدامات لازم در شركت ایرفو پر می گردد . نسخه مخصوص مشتری صرفا جهت استفاده از گارانتی و خدمات پس از فروش بوده و ارائه آن به كارشناسان خدمات پس از فروش الزامی است

از آنجاییكه در شركت ایرفو هزینه نصب محصولات حرارتی به نصابان داده می شود ، پس از نصب و راه ادازی ، جهت ارتباط با مصرف كنندگان ، كارت خریدار باید به شركت ایرفو یا نمایندگی مجاز تحویل گردد . نسخه سوم درشركت ایرفو و در پرونده خریدار بایگانی می گردد .

 • بازرسی و آزمایش در حین فرآیند و فنون آماری در شركت ایرفو : آنچه ضروری به نظر می رسد ،در شركت ایرفو مطاببق با ایسگاه های تعیین شده در نمودارهای گردش كار تولید دیگ ،بازرسی متغیرهای موثر بر كیفیت تولید محصول انجام می شود . نتایج بازرسی در برگه هایی آماده شده و توسط بخش كنترل كیفی ثبت و به بخش كنترل كیفیت ارسال می گردد . مطابق فرآیندهای تولید كه قبلا ذكر شد ، موارد نامنطبق جمع آوری و خلاصه شده و نهایتا پس از دسته بندی های لازم و تهیه منحنی های مربوطه ، مراتب جهت اطلاع مدیریت تضمین كیفیت و تصمیمات لازم ارسال می گردد و مدیریت با توجه به نوع مسئله و برنامه ریزی در راستای حل مشكل ، مراتب را به گروه های موجود در شركت ( تیم های فنی ) اطلاع داده كه د ر اسرع وقت نسبت به حل مشكل اقدام شود .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *