دیگ روغن داغ بویلر

دی اریتور دیگ بخار
تیر ۲۷, ۱۳۹۷
کار بویلر
تیر ۳۰, ۱۳۹۷

دیگ روغن داغ بویلر

روغن داغ چیست؟

دیگ روغن داغ یا هیتر روغن داغ دستگاهی هست که در آن از روغن به عنوان سیال انتقال حرارت استفاده می کنند.  در این دیگ ها گرمای حاصل از احتراق توسط لوله های حاوی روغن جذب شده و دمای روغن افزایش می یابد. مزیت استفاده از دیگ های روغن داغ رسیدن به دمای بالا بدون ایجاد سیستم تحت فشار می باشد. در دیگ  بخار و دیگ آب داغ برای ایجاد دماهای بالا نیاز به ایجاد و طراحی سیستم تحت فشار برای بالا بردن فشار و رسیدن به دمای مورد نظر می باشد در حالی که در هیتر روغن داغ بدون نیاز به بالا بردن فشار می توان به درجه حرارت 611 درجه سانتیگراد رسید.  از نظر اقتصادی و ایمنی و مشکلات نگهداری هیتر روغن داغ برای انتقال حرارت ترجیح داده میشود.

ساختار بویلر روغن داغ

هیتر روغن داغ تشکیل شده از یک پوسته و یک کویل مارپیچ . روغن توسط پمپ درون کویل مارپیچ جریان دارد. مشعل با ایجاد احتراق میان کویل مارپیچ روغن درون لوله های کویل را گرم می کند .

 

اجزای تشکیل دهنده دیگ روغن داغ

دیگ روغن اصلی ترین قسمت تشکیل دهنده بویلر روغن داغ است که خود از سه جزء تشکیل شده است :

پوسته  ، کوئل مارپیچ، درب شکل زیر یک سیستم گرمایشی دیگ روغن داغ افقی دو پاس را نشان می دهد. حرارت حاصل از انفجار یکبار از مشعل تا انتهای دیگ رفته و بار دیگر از کنار کویل مارپیچ برمیگردد و از خروجی )که می تواند یک مبدل حرارتی در مسیر آن قرار بگیرد( خارج می شود  .

دیگ روغن داغ بویلر

کویل مارپیچ حرارتی بویلر روغن داغ

بویلر روغن داغ به صورت تک کویل ، دو کویل یا سه کویل تولید می گردد. کویل های مارپیچ به صورت تو در تو درون یکدیگر قرار می گیرند.  هر کویل از یک ، دو یا سه نخ لوله کنار هم تشکیل شده است

کویل مارپیچ دو نخه تک کویل

چهار کویل مارپیچ تو در توی تک نخ

شکل بالا چهار کویل مارپیچ تو در توی تک نخ را نشان می دهد.

انواع بویلر دیگ روغن داغ

دیگ روغن داغ افقی:   دیگ روغن افقی معمولا دارای راندمان بالاتری می باشند.

دیگ روغن داغ عمودی : معمولا از دیگ های عمودی برای ظرفیت های پایین استفاده می شود.

همچنین بر اساس نوع سوخت تقسیم بندی بویلر روغن داغ گاز سوز ، گازوییل سوز و دوگانه سوز را داریم.

و نهایتا می توان آنها را بر اساس تعداد پاس تقسیم بندی کرد: تک پاس ، دو پاس و سه پاس

 

معنای “پاس” در هیتر روغن داغ چیست

یک پاس مبدل حرارتی،  جابجایی سیال از ابتدا تا انتهای مبدل می باشد. برای مثال اگر سیال از یک طرف مبدل حرارتی وارد شده و از طرف دیگر خارج شود به آن یک پاس می گویند.

اگر ورودی و خروجی سیال یکسان باشد مبدل حرارتی دو پاس خواهد بود. در این حالت سیال یکبار به انتهای مبدل رفته و دوباره توسط کویل ها برمیگردد.

اگر سیال سه بار در مسیر مبدل حرارتی حرکت کند به آن سه پاس می گویند. تصویر زیر بویلر روغن داغ سه پاس را نشان می دهد.

دیگ روغن داغ بویلر

کاربردهای دیگ روغن داغ

صنعت کاغذ صنعت رنگ صنایع شیمیایی

صنعت پلاستیک  و لاستیک صنعت مواد شوینده پالایشگاه ها صنعت غذا

مقایسه بویلر روغن داغ و دیگ بخار بویلر روغن داغ

عموما آب به عنوان سیال انتقال حرارت در سیستم های گرمایش صنعتی کاربرد دارد. برای دماهای بالاتر ، آب نیاز به فشار کاری بالایی دارد که از لحاظ تاسیسات و ایمنی مطلوب نیست. در طراحی بویلر روغن داغ ، سیال روغن انتقال حرارت را انجام می دهد. این روغن در فشار نزدیک به اتمسفر تا 611 درجه سانتیگراد گرم میشود.

مزیت های بویلر روغن داغ نسبت به دیگ های بخار

بویلرهای روغن داغ نیاز به فشار بالا ندارند

دیگ های بخار برای انجام عملیات نیاز به مقداری فشار دارد. با دیگ روغن داغ همه تجهیزات شما بدون فشار هستند. این باعث کاهش ریسک انفجارهای خطرناک و همچنین کاهش ابزارهای بازرسی و سیستم های تنظیم کننده فشار خواهد شد.

روغن داغ در بویلر باعث خوردگی نمی شود

دیگ های بخار در سیستم های خود با مسئله خوردگی مواجه هستند که دلیل اصلی آن آب و گازهای حلال در آن هستند. به همین خاطر نیاز هست سیستم های تصفیه آب داخلی  و خارجی برای دیگ بخار طراحی شود تا صدمات را کاهش دهد. در مقابل روغن داغ یک روان کننده هست و می تواند به صورت یکنواخت و نرم در سیستم حرکت کند بدون ایجاد خوردگی.

دیگ روغن داغ نیاز به تعدیل کننده های شیمیایی ندارد

آب به دلیل خاصیت خورندگی نیاز به ترکیبات شیمیایی خاصی دارد که این مواد باید به طور دقیق مورد بررسی و تعدیل قرار گیرد برای اینکه سیستم به طور موثر به کار خود ادامه دهد.  اما در بویلر روغن داغ شما نیازی به این کار ندارید و سیال روغنی در یک حلقه بدون نیاز به تعدیل شیمیایی حرکت می کند.

بویلر روغن داغ می تواند در دماهای بالاتر کار کند :

روغن دمای جوش بالاتری نسبت به آب دارد ، سیستم بویلر روغن داغ می تواند در دماهای بالاتری کار کند .همچنین برای کار کردن در این دما نیاز به بالا بردن فشار سیستم نیست.  دیگ روغن داغ برای کار کردن در دماهای بالا انتخاب بهتری هست.

 سیال بویلر روغن داغ یخ نمی زند:

هنگامی که آب درون دیگ بخار یخ بزند ، باعث صدمات و خسارت های بسیاری می شود. اما سیال روغن برخلاف آب یخ نمی زند. این مزیت روغن باعث حذف بسیاری از عملیات و تجهیزات ایمنی در دماهای پایین می شود.

 سیستم گرمایشی دیگ روغن داغ نیاز به اپراتور مجاز ندارد

هنگامی که شما یک دیگ بخار را در سیستم خود راه اندازی می کنید نیاز به پرسنل برای مدیریت عملکرد آن دارید. اما به دلیل ساختار دیگ روغن شما نیازی به استخدام پرسنل ندارید که این خود موجب کاهش هزینه های شما خواهد شد.

دیگ روغن داغ از دیگ بخار ایمن تر هست :

به چندین دلیل بویلر روغن داغ ایمن تر هست. یکی از دلایل ایمن تر بودن آن عدم نیاز به فشار می باشد که ریسک انفجار را کاهش می دهد .به علاوه درجه انجماد روغن بسیار پایین تر از آب هست که آن را ایمن تر می کند . همچنین روغن داغ خطرات بخار داغ تحت فشار را ندارد.

 بویلر روغن داغ نیاز به سرمایه کمتری نسبت به دیگ بخار دارد

بویلرهای روغن داغ به دلیل ساختار ساده تری که دارند نیاز به سرمایه کمتری دارند . دیگ های بخار علاوه بر بویلر تجهیزات متعدد دیگری نظیر فیلتر شنی ، دی اریتور و سختی گیر و مخازن شیمیایی دارد که اینها خود هزینه نهایی دیگ بخار را افزایش می دهد. در حالی که سیستم گرمایشی روغن تنها به یک پمپ ، یک هیتر روغن و یک مخزن انبساط نیاز دارد.

 سیستم بویلر روغن داغ کارآیی بیشتری دارد :

سیستم های گرمایشی با سیال روغن عملکرد و بهره وری بالاتری نسبت به دیگ های بخار دارند.  با کاهش هزینه ها و پروسه کنترل بهتر ، یک بویلر روغن داغ می تواند باعث ذخیره منابع مالی شما شود.

انتخاب بویلر روغن داغ مناسب

اگر به دنبال تعویض یا راه اندازی سیستم گرمایشی صنعتی در حرفه خود هستید ، یک سیستم گرمایشی با سیال روغن می تواند نیاز شما را رفع کند. اگر می خواهید بدانید که یک بویلر روغن داغ می تواند خواسته های شما را  برطرف کند

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *