دیگ آب گرم و آب داغ سیستم سه پاس

معرفی تجهیزات صنعتی دی اریتور
مرداد ۹, ۱۳۹۷
انواع و طبقه بندی دیگ بخار
انواع و طبقه بندی دیگ بخار
مرداد ۱۴, ۱۳۹۷

دیگ آب گرم و آب داغ سیستم سه پاس

دیگ آب گرم و آب داغ سیستم سه پاس

دیگ آب گرم و آب داغ سیستم سه پاس (۳pass)

برای تامین ظرفیت های بالای آب گرم یا آب داغ، سیستمهای سه پاس بهترین انتخاب خواهند بود. این سیستم ها، با ایجاد سه مسیر جداگانه برای عبور گازهای حاصل از احتراق، به بهترین نحو از انرژی سوخت استفاده می کنند.لازم به ذکر است که پس از انجام آزمایشات فنی دقیق و بررسی شرایط مختلف، به این نتیجه رسیده است که با توجه به ظرفیت های کاری دیگ های آب گرم و آب داغ، دو سیستم Reverse و ۳pass به ترتیب برای تامین ظرفیت های پایین و بالای آب گرم و آب داغ دارای بهترین راندمان هستند. البته استفاده از سیستم های ۳pass برای ظرفیت های پایین مشکل ایجاد نمی کند ولی قطعا به اندازه سیستم های Reverse پربازده نخواهند بود.

دیگ آب گرم و آب داغ سیستم سه پاس

معرفی

دیگ های ۳ پاسی که برای تامین آب گرم و اب داغ استفاده می شوند، می توانند با استفاده بهینه از انرژی سوخت در پاسهای مختلف، دمای آب ورودی را در کمترین زمان ممکن و با تولید کمترین آلاینده های زیست محیطی، به میزان مورد نظر در خروجی برسانند. ساختار کلی و نحوه کارکرد این دیگها، همانند دیگ های بخار سه پاس است که در بخش بعدی شرح داده شده است.
این دیگ ها در ظرفیت های ۱ تا ۵۰۰۰۰۰۰ کیلو کالری بر ساعت و در فشارهای کاری مختلف ساخته می شوند.

شرایط طرح : شرایط طرح در نظر گرفته شده برای این دیگ ها ، بر مبنای ظرفیتهای حرارتی بالا می باشد و این نوع از دیگ ها در صورت کارکرد در شرایط طرح، می توانند راندمانی در حدود ۹۲درصد داشته باشند که نشان از طراحی دقیق و رعایت اصول مورد نیاز طراحی می باشد. در اینجا تنها به ذکر دو نمونه از این شرایط بسنده می کنیم:
طراحی حرارتی (Thermal) این دیگها، برای ایجاد اختلاف دمایی در حدود ۲۰ ̊C صورت گرفته است.
سختی اب ورودی به دیگ، در شرایط طرح باید صفر باشد اما وجود مقادیر ناچیز در اب ورودی نیز قابل قبول خواهد بود. برای استفاده از آبی با کمترین سختی و دیگر ناخالصی ها نصب سختی و دی اریتور توصیه می گردد، چنین کاری عمر مفید دیگ را نیز افزایش می دهد.
بویلرهای شرکت ما با دارا بودن راندمان بالا بسیار و تولید کمترین میزان گازهای خورنده و آلاینده NOX و COX ، بهترین نمونه های موجود در کشور می باشند.

لوازم جانبی دیگ بخار و دیگ آبگرم

چون یکی از تفاوت های اصلی دیگ های آب گرم و آب داغ در تجهیزات جانبی قابل نصب بر روی آنها می باشد، در این قسمت به شرح مختصری از این می پردازیم. این لوازم که بنا به درخولست مشتری، بر روی دیگ نصب می شوند، عبارتند از:
مانومتر: وسیله ای است که فشار آب موجود در دیگ را نشان می دهد.
ترمومتر: وسیله ای است که دمای آب موجود در دیگ را، در محل نصب شده ، نشان می دهد.
اکوستات: وسیله ای است که برای تنظیم و کنترل دمای آب موجود در دیگ استفده می شود.
شیر آلات: شیرهایی هستند که برای کنترل جریان استفاده می شوند و بسته به نیاز؛ محل، نوع و هدف استفاده از آنها با یکدیگر متفاوت است.
کنترل کننده سطح: سطخ آب موجود در دیگ را کنترل و کم یا زیاد بودن آن را تعیین می نماید.
سوئیچ فشار: فشار آب داخل سیستم را کنترل می کند.
شیشه آب نما : محفظه ای شیشه ای است که سطح آب داخل دیگ را نشان می دهد.
تابلو کنترل: فرآیندهای الکتریکی مورد نیاز برای کارکرد مناسب و پر بازده سیستم را کنترل می نماید و اجزاء بسیار مهم و حساس می باشد.
سوپاپ اطمینان: از اجزاء تامین کننده ایمنی سیستم است که به هنگام افزایش فشار کارکرد، بصورت مکانیکی، فشار را کاهش داده و از بروز حادثه جلوگیری می کند.

دیگ های بخار سیستم سه پاس (۳Pass)

یکی از متداول ترین و رایجترین طرح های موجود برای سیستم های تولید بخار، سیستم های سه گذره یا سه پاس می باشد که در آنها، گازهای حاصل از احتراق، با عبور از سه مسیر جداگانه ، با آب تبادل حرارتی نموده و سپس از دودکش خارح می شوند. نمونه های زیادی از سیستم های سه پاس در بازار موجود می باشد، ولی محصولات ما، به دلیل طراحی اولیه مناسب و انجام آزمایشات فنی، تخصصی و کنترل کیفی مدام، به گونه ای عمل می کنند که نسبت به نمونه های مشابه، دارای دو مزیت عمده هستند :
بدلیل موقعیت مناسب گذرها و چیدمان لوله ها، به بهترین نحو ممکن از انرژی سوخت استفاده شده و طرح های ما کمترین تلفات حرارتیو در نتیجه بالاترین راندمان را دارند.
به دلیل اسثفاده مناسب از انرژی سوخت، دیگ های ما کمترین میزان مصرف سوخت را داشته و کمترین آلاینده های زیست محیطی را تولید می کنند.
امروزه اکثر دیگ های بخار موجود در بازار، دارای سیستم سه پاس هستند ولی مجموعه عومل بالا سبب شده تا دیگ های تولید ما ایمن ترین و پر بازده ترین نمونه های موجود در کشور باشند.

معرفی

در دیگ های بخار، انرژی جرارتی دریافت شده، ضمن بالا بردن دمای آب، فاز آنرا نیز تغییر داده و با توجه به فشار کارکرد دیگ، بخاری با دمای آب، فاز آنرا نیز تغییر داده و با توجه به فشار کارکرد دیگ، بخاری با دمای مورد نیاز تولید می کند. شمایی از نحوه حرکت محصولات احتراق در پاس های مختلف دیگ های بخار درزیر آورده است:
عکس

شرایط طرح

به دلیل آنکه در طی فرآیند گرم شدن آب، تغییر فاز رخ می دهد، لذا شرایط طرح تا حدودی پیچیده است و ما از ذکر آنها صرف نظر می کنیم که:
سحتی آب ورودی به دیگ در شرایط طرح صفر است اما وجود مقادیر ناچیز سختی در آب نیز قابل قبول می باشد.
اجزاء تشکیل دهنده دیگ
اجزای مختلف این دیگ ها به همراه شرح مختصری از آنها در ادامه آورده شده است:
تنها منبع ضمانت: پلاک استاندارد بویلرهای شرکت صنایع اسوه ایران، توسط استاندارد ملی ایران تایید می شود. این محصول در صورت نصب، راه اندازی و نگهداری صحیح، دارای ۲۴ماه گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش می باشد.
نگهدارنده درهای جلویی: امکان دسترسی کامل به لوله های بازگشت، بدون تداخل با بافل ها یا درهای داخلی را فرهم می کند.
درهای عقب و جلو: برای باز و بسته کردن و دسترسی به داخل بویلر طراحی شده اند و با دارا بودن دستگیره، سبب سهولت باز و بسته کردن می شوند.
مشعل: توسط مشتری و معمولا بر مبنای کارکرد پربازده و سهولت تعمیر و. نگه داری انتخاب می شود. مشعل باید خصوصا با طول و قطر کوره هماهنگ باشد تا فرآیند احتراق کاملا پر بازده باشد که این امر در طرح های ما کاملا لحاظ شده است
دریچه هوا: برای تامین هوای مورد نیاز مشعل استفاده می شود. به منظور سهولت کنترل، تنظیم و نظافت، محل اتصال و نحوه تنظیم آن قابل مشاهده و در دسترس طراحکی شده است.
تابلو کنترل: برای سهولت کارکرد و حفظ و نگه داری مشعل و بویلر استفاده می شود.
جعبه تقسیم مدار کنترل: حاوی مدارهای پایانی سیستم کنترل است و امکان تنظیم و کنترل کارکرد هر یک از اجزاء را فراهم می کند.
خط گاز: شامل صافی، رگلاتور و لوله انتقال گاز بوده و برای تامین سوخت طراحی شده است.
تیر فولادی حائل: برای محافظت از مشعل و دیگ و عدم تماس مستقیم آنها ب زمین، در نظر گرفته شده است.
کوره با قطر بزرگ: برای انجام احتراقی کامل و مبادله بیشترین حرارت ممکن طراحی شده و بهینه ترین ابعاد برای دستیابی به این اهداف بدست آمده است.
Wetback : وجود این دیواره در پوسته، ضمن آنکه نیاز به عایق کاری سفت و سخت دیواره ها را از بین می برد، با افزایش سطح حرارتی ، باعث پیش گرم شدن آب تغذیه نیز شده و بدین ترتیب بازده دیگ را افزایش می دهد.
در عقب: دسترسی به صفحه لوله انتهایی و لوله های گذر سوم را فراهم کرده و باعث سهولت بازدیدهای دوره ای می شود.
دودکش: دهانه خروجی دود است که انتهای بویلر نصب شده و برای کارکرد مناسب دیگ، نقش بسزایی دارد.
قلاب های فولادی حمل ونقل: برای حمل و جابجایی دیگ بر روی آن نصب شده و کمک شایانی به سهولت حمل ونقل می نماید.
عایق بدنه: دیواره اصلی دیگ با عایقی از جنس پشم سنگ به ضخامت ۱۰cm ، پوشانده می شود. ایزولاسیون بدنه نقش بسزایی در کاهش تلفات حرارتی از دیگ دارد که این امر مستقیما باعث افزایش بازده دیگ می شود.
روکش: روکش دیگ های بخار از جنس ورق استیل می باشد که زنگ نزده و دوام و ماندگاری طولانی دارد.
سه پاس: پاس های مختلف این دیگ، برای دستیابی به بازدهی بهینه و کارکرد اقتصادی سیستم طراحی شده، به طوری که قادر است با مصرف کمترین میزان سوخت ، بیشترین بازده را داشته باشد.
عایق در جلویی: محفظه دود جلویی، نیز درب جلویی دیگ با بهترین عایق ها و مناسبترین ضخامت ایزوله شده که سبب کاهش تلفات و در نتیجه افزایش راندمان دیگ می گردد.

طراحی های اولیه برمبنای استانداردBS انجام و تمامی اصول حاکم بر طراحی رعایت شده است، ضمنا تمامی محصولات این شرکت دارای پلاک استاندارد می باشد.
از نظر مواد مصرفی ، با کیفیت ترین ورق ها ، لوله ها و ….. را مصرف می نماییم تا محصولات ما کمترین استهلاک را داشته باشند.
نهایت ایمنی در طراحی های ما لحاظ شده و در مدت ۳۰ سال سابقه درخشان در امر تولید، محصولات ما این امر را به اثبات رسانده اند.
محصولات شرکت ما دارای ۱۰ سال خدمات گسترده پس از فروش می باشد، ضمن آنکه ما محصولات خود را در صورت نصب، راه اندازی و نگه داری صحیح، به مدت۲۴ ماه گارانتی می کنیم.
در طول فرآیند تولید در مراحل مختلفی محصولات ما تحت بازرسی کارشناسان اداره استاندارد قرار می گیرند، پس از فروش نیز ما برنلمه منظمی برای انجام بازرسی های دوره ای داریم.
در نهایت آنکه محصولات شرکت ما ایمن ترین و پر بازدید ترین نمونه های موجود در کشور هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *