بویلرهای نیروگاهی و انواع آنها

طراحی و ساخت دیگ های بخار
تاریخچه و عملکرد بویلرهای واتر تیوب
اسفند ۲۷, ۱۳۹۷
دیگ های بخار با سیرکولاسیون طبیعی و اجباری
اسفند ۲۹, ۱۳۹۷

بویلرهای نیروگاهی و انواع آنها

بویلر های نیروگاهی و انواع آنها

بویلرهای نیروگاهی و انواع آنها

بویلرهای نیروگاهی از نوع بویلرهای واتر تیوب  ، با لوله های فولادی و خمیده ساخته می شوند و ممکن است سیرکولاسیون سیال عامل آن به صورت طبیعی یا اجباری ( تحت فشار ناشی از پمپ کردن ) باشد . چگالی آب بعد از گرفتن حرارت دیگ گرم شده ، کاهش می یابد . کاهش دانسیته نیرویی پدید می آورد که به نام نیروی ترمو سیفون مشهور است .

در فشار 34bar ، نسبت دانسیته آب اشباع به بخار اشباع 50 به 1 است . هر قدر فشار بالا می رود و به نقطه بحرانی آب ، یعنی به فشار 220bar می رسد ، این نسبت کاهش می یابد و در نقطه بحرانی 1 به 1 می شود

. از این رو در فشارهای پایین اختلاف دانسیته زیاد است و می تواند باعث سیرکولاسیون طبیعی شود .

با توجه به جدول شماره و شکل شماره نتیجه می گیریم که می توان تا حوالی فشارهای 170bar از سیکل های طبیعی استفاده کرد . اما چند عامل اساسی وجود دارد که با بزرگ شدن واحدهای نیروگاهی بایستی بخارسازها ( بویلرها ) را به سوی سیرکولاسیون اجباری سوق داد .

در اینجا به شرح دیگ های بخار با سیرکولاسیون طبیعی و اجباری و انواع آنها می پردازیم :

دیگ های بخار با سیرکولاسیون طبیعی :

 

  1. با افزایش فشار سیستم ، اختلاف دانسیته آب اشباع در پایین آورنده های آب تحت اشباع ( Down Comers )و مخلوط دو فازه در دیواره های آبی ( ( Water Walls کم می شود و اختلاتف ارتفاع استاتیکی ، برای ایجاد رانش سیال بسیار کاهش می یابد . به همین دلیل سیرکولاسیون مختل و سیال با سرعت بسیار کمی جاری می شود و اشکال های اساسی در انتقال حرارت سیال درون لوله ها به وجود آمده ، رژیم های جریان به سرعت عوض می شوند و پایدار نمی مانند و همچنین به علت سرعت کم سیال ، این دو عامل باعث می شود که تولید بخار به سرعت بالا رود ( Flash ( Off و لوله ها در معرض سوختن ( ( Over Heat قرار گیرد .
  2.  برای آسیب نرسیدن به لوله ها و داشتن رژیمی پایدار از نظر انتقال حرارت به سیال داخل لوله ها ، داشتن حداقل سرعت مناسب برای سیال در سیرکولاسیون طبیعی از مسائل حیاتی است . از این رو سرعت گذر سیال در سیرکولاسیون طبیعی ، حساسیت مضاعفی دارد و تغییرات سرعت سیال درون

 

اما شاید مهمترین مشکل ، جدایش آب و بخار اشباع در داخل درام باشد . زیرا در فشار بالا آب و بخار تمایل کمتری به جدا شدن از همدیگر دارند و در نتیجه ، سیستم از بخار دهی خواهد افتاد .

لوله ها خود تابع عواملی چون شار حرارتی ، نرخ انتقال حرارت ، طول لوله ها ، قطر لوله ها و ضریب صافی سطح داخل لوله ها می باشد .

 

  1.  اگر بخواهیم راندمان واحد بخار ساز را بالا ببریم ، باید طبق قانون دوم ترمودینامیک دو کار را تجربه کنیم : یا دمای منبع سرد را پایین بیاوریم و یا دمای منبع گرم را بالا ببریم . افزایش دمای منبع گرم ( دمای کوره ) میسر است ، امابستگی تامی به فشار دارد . یعنی در فشارهای بالا می توان دمای منبع گرم را بیشتر بالا برد . از این رو لازم است برای بارگیری بیشتر از یک دیگ بخار ، آن را به سمت فشارهای بالا ( نقطه بحرانی آب ) سوق داد . البته در آن صورت باید از سیرکولاسیون اجباری استفاده کرد .

 

بعضی از سازندگان واحدهای بخار ساز ، سیکل های اجباری را از 122.5bar به بالا پیشنهاد می کنند ، اما بعضی دیگر سیکل های طبیعی را تا حوالی فشار 183.6bar عملی و اقتصادی می دانند . اما دسته سومی هستند که مرز سیرکولاسون طبیعی و اجباری را 170bar دانسته ، در طرحهای خود بدان وفادارند .

چیلر نیروگاهی

همچنین در انواع نیروگاه ها به چیلر نیاز می باشد برای اطلاعات بیشتر در مورد چیلر نیروگاهی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *