بررسی دیگ آبگرم دیگ آبداغ دیگ بخار فایرتیوب دیگ بخار واترتیوب

شیر اصلی دیگ بخار
تیر ۶, ۱۳۹۷
دیگ بخار و دیگ آب گرم
تیر ۱۰, ۱۳۹۷

بررسی دیگ آبگرم دیگ آبداغ دیگ بخار فایرتیوب دیگ بخار واترتیوب

بررسی دیگ آبگرم دیگ آبداغ دیگ بخار فایرتیوب دیگ بخار واترتیوب

بویلرهای فایر تیوبی هستند که دمای آب خروجی را به 90 درجه سانتی گراد می رسانند، فشار کاری آنها نیز از 6 تا 20 بار می باشد. این دیگها در ظرفیت های 95000تا 115000 کیلو کالری بر ساعت ساخته می شوند و با مشعلهای گازی، گازوئیلی و دوگانه سوز قادر به کار کردن هستند. تجهیزات جانبی آنها عبارتند از: شیر فلکه های رفت و برگشت، سوپاپ اطمینان، شیر تخلیه، ترمومتر، مانومتر، اکوستات تنظیم و اطمینان. لازم به ذکر است که این محصول در موارد مختلفی از جمله در سیستم های گرمایشی حرارت مرکزی و تهویه مطبوع، مجتمع های مسکونی واداری و ….. کاربرد دارد.

دیگ آبگرم

دیگ های آب داغ

 

بویلرهای فایرتیوبی که قادر به تولید آبی از دمای 90 تا 135 درجه سانتی گراد بوده و فشار کاری آنها از 6 تا 10 بار می باشد. این دیگ ها در ظرفیت های مختلفی از 160000 تا 8000000 کیلو کالری بر ساعت ساخته شده و با مشعلهای گازی، گاززوئیلی و دوگانه سوز قادر به کار کردن هستند. تجهیزات جانبی آنها عبارتند از: شیر فلکه های های رفت و برگشت، سوپاپ اطمینان، شیر تخلیه، ترمومتر، مانومتر، اکوستات تنظیم و اطمینان، کنترل کننده سطح (Level Control) ، Pressure Switch، شیشه آب نما  (sight Glass) و تابلو کنترل. لازم به ذکر است که این محصول در موارد مختلفی از جمله در گرم کردن چیلرهای جذبی ، تاسیسات استخر و سونا ، تاسیسات صنعتی و ….. کاربر دارد.

 

دیگ های بخار فایرتیوب

 

این دیگ ها همانطور که از نامشان پیداست برای تولید بخار طراحی شده اند و ظرفیت آنها بر اساس میزان خار تولید شده، تعیین می شود. این دیگ ها در ظرفیت های 500 تا 30000 کیلو گرم بر ساعت، توانائی تولید بخار، طراحی و ساخته می شوند، فشار  کاری آنها نیز 10 بار می باشد. دیگ های بخار فایرتیوب بصورت پکیج و با تجهیزات کامل ساخته می شوند و در مواردی متعددی از جمله در ساختمانهای بزرگ، بیمارستانها، سالن های ورزشی، کارخانجات و صنایع مختلفی مثل نساجی و مواد غذایی و…. که بخار به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به مصرف می رسد، کاربرد دارند.

 

 

 دیگ های بخار واترتیوب

 

این دیگ ها نیز به منظور تولید بخار طراحی شده اند، البته در مواردی که نیازمند تولید حجم بخار با فشار بالا هستیم، دیگ های بخار واترتیوب، از لحاظ ظرفیت و کارکرد در فشارهای بسیار بالا، بر دیگ های بخار فایر تیوب ترجیح دارند. بویلرهای واترتیوب در ظرفیت های 1 تا 200 تن بر ساعت ، توانائی تولید بخار، طراحی و ساخته می شوند، فشار کاری آنها نیز از 1 تا 100 اتمسسفر می باشد این دیگ ها علاوه بر موارد مصرف دیگ های بخار فایرتیوب، در نیروگاهها ، پالایشگاهها، واحدهای پتروشیمی، صنایع سنگین و کارخانجات بزرگ نیز مورد استفاده قار  می گیرند.

HRSG (Heat Recovery steam Generator)

 

این تجهیزات برای استفاده بهینه از انرژی گازهای داغ خروجی از توربین گاز نیروگاهها و جاهائیکه گازهای دودکش دمای بالایی دارند، طراحی شده و عملکردی شبیه به سیکلهای رایج تولید بخار دارند، با این تفاوت که گازهای داغ خروجی از توربین یا دیگر منابع، جایگزین مشعل می شودو البته در صورتیکه دمای گازهای دودکش کم باشد می توان با نصب مشعل های اضافی (Auxiliary Burner) ، دمای گاز و بخار تولیدی را به شرایط دلخواه رساند. این تجهیزات تا ظرفیت 70 تن بر  ساعت، توانائی تولید بخار و تا فشار کاری 80 بار ساخته می شوند و عمده مصرفشان در واحدهای CHP، CCP و Waste heat boilerهای سیکلهای ترکیبی نیروگاهها، پالایشگاهها ، واحدهای پتروشیمی و دیگر صنایعی است که دمای دودکش بالایی دارند، و امروزه به دلیل بازده حرارتی بسیار بالا و سازگاری با محیط زیست، بواسطه کاهش CO2 خروجی ، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و با توجه به فضای موجود، به دو صورت افقی و عمودی ساخته می شوند. سیکل شماتیک و نحوه کار HRSG ها بصورت زیر می باشند:

 

شرح و توصیف محصولات

 

 • دیگ های آب گرم و آب داغ سیستم Reverse

در میان طرحها و تکنولوژیهای مختلف ، منحصربفردترین و پر بازدیدترین روش ساخت دیگ های آب گرم و آب داغ ظرفیت پایین می باشد لازم به ذکر است که بهترین شرایط طرح این سیستم ها برای ظرفیت های بالا نیز مناسب می باشد، در عین حال این طرح، برای ظرفیت های بالا نیز مناسب است. طرح های ما، به دو دلیل عمده زیر دارای شرایط بسیار خوبی هستند:

 1. طراحی اولیه مناسب; به دلیل اخذ تکنولوژی ساخت، از کارخانجات بین المللی مشهور ، معتبر و فعال در صنعت بویلرسازی
 2. اانجام آزمایشات فنی، کنترلی وتحقیقات تکنیکی مدام بر روی محصولات، به منظور رعایت استانداردها و به روز کردن تولیدات خود ، توسط کادر فنی- مهندسی مجرب

معرفی

دیگ های آب گرم و آب داغ قادر هستند در شرایط طرح، دمای آب وروردی را در کمترین زمان ممکن و با مصرف حداقل سوخت، یعنی با بیشترین بازده، به میزان مورد نیاز در خروجی، برسانند.

مسیرهای داخلی گذر آب، محل و قطر دریچه های ورودی و خروجی آب، به نحوی طراحی شده که آب خروجی از دیگ، با بهترین سرعت و دبی و بدون ایجاد صدا وارد شبکه تاسیسات شود.

شرایط طرح

شرایطی می باشد که طراحی و محاسبات اولیه برای ساخت یک دستگاه، بر مبنای آن صورت می پذیرد. هرگاه دیگ های ما در شرایط طرح خودکار کنند، در مناسب ترین و ایده آل ترین شرایط بوده و در این حالت، به دلیل وجود تعادل کامل بین اطاق احتراق و لوله های آتش، راندمانی در حدود 90/82 تا 92/78 درصد خواهند داشت.

شرایط طرح زیادی در طراحی های ما لحاظ شده که زیر به دو نمونه اشاره کرده ایم:

 

 1. طراحی حرارتی (Thermal) دستگاه ، برای اختلاف دمایی در حدود 20 درجه سانتی گراد صورت گرفته است.
 2. سختی آب ورودی به دیگ، در شرایط طرح باید صفر باشد اما وجود مقادیر ناچیز سختی در آب ورودی نیز قابل قبول خواهد بود.

 

 

اجزا تشکیل دهنده دیگ

 

 1. کوره: نخستین بخش از تبادل حرارتی با آب، در آن صورت می پذیرد و فرایند اصلی انتقال حرارت در کوره، تشعشع می باشد. یکی از بزرگترین مزایای بویلرها شکل خاص کوره است که ضمن بالا بردن بازده دیگ، باعث ورود کمترین میزان آلاینده ها به محیط نیز می شود.

بدلیل شکل کوره و بازگشت دود در قسمت انتهاییف چنین سیستم هایی اصطلاحا Reverse نامیده می شوند. در واقع بارزترین وجه تمایز این محصول با نمونه های رایج، شکل خاص کوره آن است. دیواره انتهایی کوره، به ضرورت طراحی، عدسی شکل ساخته می شود که این امر دارای مزایای زیر است:

 • قابلیت تحمل فشارهای کاری بالاتر
 • قابلیت تحمل تنش های حرارتی بالاتر
 • ایجاد مسیری طبیعی و مناسب برای بازگشت گازهای حاصل از احتراق

 

مزایای کوره سیستم Reverse

 

 • در طرح های ما، به دلیل برگشت و عبور گازهای داغ از کنار دیواره جانبی با سرعت بهینه، نقش جابجایی حرارتی افزایش و با ایجاد یک فرایند انتقال حرارت توامان تشعشع – جابجایی، به بهترین نحو از انرژی سوخت استفاده شده است. این کار تا 5 درصد بازده را افزایش می دهدو
 • با توجه به نقش موثر ابعاد کوره در تنظیم سرعت گازهای عبوری از داخل لوله های آتش، این ابعاد به نحوی طراحی شده که ضریب انتقال حرارت جابجایی و در نتیجه مکانیزم اصلی انتقال حرارت در داخل لوله های آتش، حداکثر شود. ضمن آنکه در اثر برخورد گازهای داغ با دیواره انتهایی کوره ، به دلیل ایجاد اغتشاش گرمایی، بیشترین حرارت ممکن، به دیواره انتهایی و سپس یه آب منتقل می شود.
 • گازهای خروجی از کوره، در اثر تبادل حرارت در انتهای آن، کمی سرد می شوند، که با عبور از جلوی مشعل، دوباره گرم و با کمترین افت دما ، با یک گرمای یکنواخت وارد لوله های آتش می شوند. لذا آبی که سطح بیرونی کوره را دربرگرفته به صورت کاملا یکنواخت گرم می شود. همچنین در فرایندی شیبه به شعله معکوس، مواد سوختی که بصورت نسوخته یا نیم سوخته وارد کوره شده اند، به هنگام عبور از جلوی مشعل، مشعل شده و تمام انرژی خود را از دست می دهند. این فرایند دارای دو مزیت است:
 • از انرژی سوخت به طور کامل استفاده می شود و بازده افزایش می یابد.
 • با سوختن گازهای نیم سوخته، آالودگی ایجاد شده، به حداقل می رسد.

این عوامل باعث شده بویلرها راندمان بالای 90 درصد و کمترین میزان آلاینده ها، از جمله NOX و COX را داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *