بازده حرارتی دیگ های بخار

نصب مشعل و راهنمائی های لازم
مشعل ها و انواع آنها در بویلر
فروردین 12, 1398
نمايش راندمان ديگ بخار در اطاق كنترل
نمایش راندمان دیگ بخار در اطاق کنترل
فروردین 12, 1398

بازده حرارتی دیگ های بخار

در مقدمه مقاله بازده حرارتی دیگ های بخار ، از زمانی که بشر اولین ماشین حرارتی را ساخت ( اختراع جیمز وات)، روز به روزبه فکر توسعه ایده های طراحی خود به کمک امکانات بالقوه زمان بود .

تکامل ماشینهای پردردسر دیروز به کمک افزایش بهره وری آنها میسر شده است و هرچه جلوتر می رویم ، بهینه سازی مصرف انرژی با افزایش بازده ماشینهای موجود امکان پذیر میباشد .

 

دیگ بخار نیروگاه ها به عنوان یک ماشین ترمودینامیکی است که محاسبه بازده آن به دو روش زیر صورت می گیرد :

 

  1. میزان انرژی خروجی نسبت به انرژی داده شده به کوره دیگ مقایسه می شود تا میزان قابلیت انتقال گرما توسط این ماشین ارزیابی شود . این روش محاسبه بازده را آنالیزاجمالی می گویند .
  2. میزان انرژی تلف شده در طول فرایند تولید بخار مشخص می شود تا علاوه بر محاسبه بازده ، امکانات بالقوه صرفه جویی و به تبع آن ، افزایش بازده حرارتی دیگ بخار امکان پذیر شود . این روش محاسبه بازده را آنالیز تفصیلی می گویند .

البته در اینجا به چگونگی انجام این روشها و محاسبات و فرمولاسیون مربوط به آنها پرداخته نمی شود

 

شرح تفصیلی سیستم بهینه سازی راندمان دیگ بخار پیشنهادی

افزایش راندمان دیگ بخار وابسته به بهسازی اجزا واحد بخار می باشد. لذا براساس بهینه سازی عملکرد مجموعه بر دو پایه روش های کم هزینـه بـا کم ترین تغییـرات سیستم موجود و روش هایی با تغییرات بهینه و هزینه هایی با بازگشت سریع وابسته، مورد بررسی و اجرا می گیرد.

لازم به ذکر است زیر بنای این فعالیت آشنایی کامل با طراحی حرارتی دیگ بخار و در دست داشتن نرم افزارهای محاسباتی مربوطه و کدهای طراحی آن می باشد. محاسبات طراحی حرارتی دیگ بخار بر چگونگی اصلاحات سیستم کنترلی صحه می گذارد و مجری را مطمئن می سازد که این اصلاحات اولاً چقدر راندمان دیگ را اصلاح می کند ضمناً در عملکرد دیگ بخار در زمینه تأمین بخار، دمای بخار سوپر هیتر، دمای مجاز فلز،چرخش طبیعی دیگ بخار، خلوص بخار و افت فشارهای سمت بخار و سمت هوا و دود هیچگونه وقفه ای ایجاد
نمی کند. این محاسبات اطلاعات ورودی سیستم کنترل اصلاح شده را تأمین می کند.
افزایش راندمان بویلرهای صنعتی براساس مبنای پیوست پیشنهاد می گیرد. در هر بررسی محاسبات طراحی حرارتی، اصلاحات سیستم کنترلی، طراحی Detail وابسته و بررسی اقتصادی و بازگشت سرمایه ارائه میگردد. در کلیه موارد پیشنهادی، مراحل بازدید ، Energy Editing اندازه گیری اولیه راندمان، انجام مراحل پیشنهادی مربوطه و اندازه گیری راندمان نهایی و ارائه گزارش نهایی موجود می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس - بخش فروش