بازده حرارتی دیگ های بخار

نصب مشعل و راهنمائی های لازم
مشعل ها و انواع آنها در بویلر
فروردین ۱۰, ۱۳۹۸
نمايش راندمان ديگ بخار در اطاق كنترل
نمايش راندمان ديگ بخار در اطاق كنترل
فروردین ۱۳, ۱۳۹۸

بازده حرارتی دیگ های بخار

در مقدمه مقاله بازده حرارتی دیگ های بخار ، از زمانی که بشر اولین ماشین حرارتی را ساخت ( اختراع جیمز وات)، روز به روزبه فکر توسعه ایده های طراحی خود به کمک امکانات بالقوه زمان بود .

تکامل ماشینهای پردردسر دیروز به کمک افزایش بهره وری آنها میسر شده است و هرچه جلوتر می رویم ، بهینه سازی مصرف انرژی با افزایش بازده ماشینهای موجود امکان پذیر میباشد .

 

دیگ بخار نیروگاه ها به عنوان یک ماشین ترمودینامیکی است که محاسبه بازده آن به دو روش زیر صورت می گیرد :

 

  1. میزان انرژی خروجی نسبت به انرژی داده شده به کوره دیگ مقایسه می شود تا میزان قابلیت انتقال گرما توسط این ماشین ارزیابی شود . این روش محاسبه بازده را آنالیزاجمالی می گویند .
  2. میزان انرژی تلف شده در طول فرایند تولید بخار مشخص می شود تا علاوه بر محاسبه بازده ، امکانات بالقوه صرفه جویی و به تبع آن ، افزایش بازده حرارتی دیگ بخار امکان پذیر شود . این روش محاسبه بازده را آنالیز تفصیلی می گویند .

البته در اینجا به چگونگی انجام این روشها و محاسبات و فرمولاسیون مربوط به آنها پرداخته نمی شود

 

شرح تفصيلی سيستم بهينه سازي راندمان ديگ بخار پيشنهادی

افزايش راندمان ديگ بخار وابسته به بهسازي اجزا واحد بخار مي باشد. لذا براساس بهينه سازي عملكرد مجموعه بر دو پايه روش هاي كم هزينـه بـا كم ترين تغييـرات سيستم موجود و روش هايي با تغييرات بهينه و هزينه هايي با بازگشت سريع وابسته، مورد بررسي و اجرا مي گيرد.

لازم به ذكر است زير بناي اين فعاليت آشنايي كامل با طراحي حرارتي ديگ بخار و در دست داشتن نرم افزارهاي محاسباتي مربوطه و كدهاي طراحي آن مي باشد. محاسبات طراحي حرارتي ديگ بخار بر چگونگي اصلاحات سيستم كنترلي صحه مي گذارد و مجري را مطمئن مي سازد كه اين اصلاحات اولاً چقدر راندمان ديگ را اصلاح مي كند ضمناً در عملكرد ديگ بخار در زمينه تأمين بخار، دماي بخار سوپر هيتر، دماي مجاز فلز،چرخش طبيعي ديگ بخار، خلوص بخار و افت فشارهاي سمت بخار و سمت هوا و دود هيچگونه وقفه اي ايجاد
نمي كند. اين محاسبات اطلاعات ورودي سيستم كنترل اصلاح شده را تأمين مي كند.
افزايش راندمان بويلرهاي صنعتي براساس مبناي پيوست پيشنهاد مي گيرد. در هر بررسي محاسبات طراحي حرارتي، اصلاحات سيستم كنترلي، طراحي Detail وابسته و بررسي اقتصادي و بازگشت سرمايه ارائه ميگردد. در كليه موارد پيشنهادي، مراحل بازديد ، Energy Editing اندازه گيري اوليه راندمان، انجام مراحل پيشنهادي مربوطه و اندازه گيري راندمان نهايي و ارائه گزارش نهايي موجود مي باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *