ایمنی در دیگ بخار

گرمايش مركزی
گرمایش مرکزی
خرداد 12, 1398
بررسی دیگ های روغن داغ
بررسی دیگ های روغن داغ
خرداد 12, 1398

ایمنی در دیگ بخار

بستن بویلر

ایمنی در دیگ بخار

در مقاله ایمنی در دیگ بخار و عوامل انفچار مورد بررسی قرار خواهد گرفت ، مهمترین عامل در انفجار دیگ های بخار عمل نکردن به موقع کنترل کننده های سطح آب بدلیل خرابی که ناشی از گیر کردن شناور، رسوب گرفتن مجاری اتصال کنترل سطح آب به بدنه دیگ بخار ، خرابی آهن ربا ها و سوئیچ ها یا اتصال سیم های رابط سوئیچ ها می باشد . که باعث می گردد مشعل روشن بماند و علی رغم پائین آمدن سطح آب در دیگ ، بدلیل خرابی کنترل کننده های سطح آب پمپ روشن نشده و سطح آب همچنان پایین برود تا حدی که لوله ها و کوره بدون آب بمانند وبدلیل سرخ شدن آنها و اینکه آنها تحت فشار خارجی هستند خیلی سریع دفرمه شده و باعث خطر و ایجاد انفجار  شود.
بنابراین باید همواره از عمل کرد کنترل کننده های سطح آب در دیگ بخار اطمینان حاصل نماییم.

خرابی کلید های فشار و شیر اطمینان

عامل بعدی انفجار در دیگ های بخار خرابی کلید های فشار و شیر اطمینان وعمل نکردن به موقع آنها می باشد زمانی که فشار از حد متعارف خود بالا تر برود شیر ، که همین عامل باعث بالا رفتن فشار درون دیگ می گردد. زمانی که فشار داخل دیگ از حد متعارف و فشار کاری تعریف  شده آن بالا برود شیر اطمینان باید عمل نموده و فشار اضافی را با تخلیه بخار کاهش دهد . در صورتیکه شیر اطمینان خراب باشد و به موقع عمل ننماید فشار دیگ به حدی بالا میرود که باعث انفجار دیگ  شود.
جهت جلوگیری از ایجاد خطر و انفجار باید تنظیمات لازم با توجه به فشار طراحی دیگ و فشار مورد نیاز کاری توسط نفرات متخصص این کار تنظیم شده و آموزش های لازم برای نگهداری تجهیزات کنترلی سطح آب ، پرشر سویچ شیر اطمینان به اپراتور دستگاه داده شود.

در تنظیمات کنترل کننده سطح آب معمولا سه سطح آب برای دیگ تعریف میشود :
  1. سطح آب نرمال
  2.  سطح کم آبی
  3. سطح نبود آب

وقتی آب از سطح نرمال تعریف شده کمتر شود iو به حد کم آبی برسد لول کنترل به پمپ تغذیه فرمان کار داده و با رسیدن مجدد سطح آب به حد نرمال پمپ خاموش میشود.
و اگر در این مرحله برای آبگیری آب  جبران دیگ مشکلی وجود داشته باشد و عمل آبگیری انجام نشود فشار داخل دیگ بالا رفته و لول کنترل به آژیر خطر فرمان میدهد که باید ایراد
احتمالی توسط اپراتور کنترل شود و اگر این اتفاق ندهد سطح آب همچنان در داخل دیگ کم شده دمای اگزوز بالا رفته و کنترل کننده دما و پرشر سویچ فرمان خاموشی مشعل را صادر میکنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس - بخش فروش