اکونومایزر

قیمت دیگ بخار و محاسبه آن در کیفیت
خرداد ۱۸, ۱۳۹۷
مدیریت مناسب در سیستم های دیگ بخار
مدیریت مناسب در سیستم های دیگ بخار
خرداد ۱۹, ۱۳۹۷

اکونومایزر

اکونومایزر

اکونومایزر

اکونومایزر نوعی مبدل حرارتی است که با به کارگیری از حرارت خروجی از دودکش دیگ های آبگرم و بخار، دمای آب ورودی بویلر را افزایش می دهد .

اکونو مایزرها در نیروگاه های حرارتی وسیله ای رایج می باشد که در کنار ری هیتر ها(reheater)  برای پیش گرمایش آب ورودی بویلر از آن استفاده می کنند.

اکونو مایزر با توجه به دمای دودکش، می تواند راندمان دیگ ها را تا 10 درصد افزایش دهد.

اکونو مایزر ها از لحاظ نوع ساخت به چندین دسته تقسیم می شوند: حلزونی، عمودی، حلقوی، افقی و …..دلیل اصلی استفاده از اکونومایزر بالا بردن راندمان بویلر می باشد. اما باید ذکر کرد که با استفاده از اکونومایزر می توان سرعت خروج دود از دودکش را با طراحی مناسب به حالت ایده آل رساند. این امر با تنظیم ارتفاع دودکش نسبت به سطح مقطع آن و دانایی نسبت به این که اکونومایزر تا چند درجه سانتی گراد می تواند دمای دود را کاهش دهد امکان پذیر است.

در اصول مهندسي، اكونومايزرها ادواتي هستند كه براي كاهش ميزان اتلاف حرارتي در سیستم های حرارتی به كار برده مي شوند و با استفاده از آنها انرژي در حال اتلاف، به صورت مفيدي به سيستم باز گردانده مي شود. براي مثال: در پيش گرم كردن يك سيال.

اكونومايزرها معمولا  در مسير آب بويلرها و در سيستم هاي گرمايشي و سرمايشي، تهويه مطبوع و در نيروگاه هاي حرارتي  استفاده زيادي دارند. در كل بايد گفت در اين موارد اكونومايزر يك نوع مبدل حرارتي مي باشد.

در بويلرها : معمولا دماي دود خروجي از دود كش بالاتر از 150 درجه سانتی گراد مي باشد كه اين دود به فضاي محيط وارد مي شود و در حقيقت اتلاف حرارتي به حساب مي آيد. با استفاده از يك نوع مبدل حرارتي در اين مسير، كه در درون لوله هاي آن،  دود و در خارج آن (در پوسته) آب ورودي بويلر وجود دارد مي توان از اين انرژي در حال اتلاف استفاده كرد .به  اين دستگاه اكونومايزر گويند.

نیروگاه: در نيروگاه هاي حرارتي اكونومايزرها يكي از بخش هاي بازيابي حرارت در مولد بخار به حساب مي آيد كه در نيروگاه هاي سيكل تركيبي مورد استفاده قرار مي گيرد يعني مسير آب ورودي به اين شكل طراحي مي شود:

ابتدا pre heater و سپس اكونومايزر ها  و بعد از آن بويلر و در انتها سوپر هيتر

جنس اکونومایزر ها معمولا از فلزاتی است که در برابر خوردگی مقاومت بالاتری را نسبت به فولاد کربنی دارند. اکونومایزر ها معمولا از استیل ساخته می ود.

دلیل نیاز به این مقاومت، اثرات نقطه ی شبنم می باشد. در دودکش دیگها زمانی که درجه حرارت از 300 درجه پایین تر می آید امکان میعان اسید سولفوریک وجود دارد (نقطه شبنم اسید سولفوریک). به مین دلیل نیاز است تا فلز ساختی اکونومایزر ها مقاوم در برابر خوردگی باشد.

اما به دلیل گران تمام شدن اکونومایزر های ساخته شده با استنلس استیل ترجیح داده می شود که اکونومایزر ها را از همان جنس فولاد کربنی ساخت و با طراحی مناسب عمر 10 ساله را برای آن ها تخمین زد و با درنظر گرفتن هزیته های کمتر تعویض آن نسبت به تعمیرات بویلر این کار به صرفه خواهد بود.

اکونومایزر

دلیل استفاده از اکونومایزرها به صورت بخش جداگانه و خارج از بویلر

اکونومایزرها را به صورت واحدی جداگانه از بویلر طراحی کرده و آن را به عنوان یک ابزار کمکی برای پیش گرمایش آب تغذیه استفاده می کنند. در صورتی که می توان بویلرها را به گونه ای طراحی کرد که تمام انتقال حرارت درون آنها صورت گرفته و دمای گازهای داغ خروجی به گونه ای باشد که حرارت زیادی اتلاف نشود.

استفاده از اکونومایزرها به صورت بخشی جداگانه از بویلر، به چند دلیل مورد توجه می باشد:

 

 

با گرفتن تمام انرژی دود در بویلر، اسید سولفوریک مایع شده و لوله ها بویلر را سوراخ می کند. پس به جای بویلر اک.ن.مایزر حرارت بقیه دود را استفاده می کند.

 

از آنجا که دمای آب تغذیه پایین تر از دمای آب درون بویلر است، می توان در فضای کوچکتر، انرژی بیشتری را انتقال داد.

 

در صورت تخریب لوله های اکونومایزر، تنها بخش کوچکی از لوله های سیستم بخار تخریب شده و به بویلر آسیبی وارد نمی شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *