آشنایی با رله ساترونيک و نحوه ارتباط آن با موتور دمپرهای مختلف

شرح کلی دیگ بخار و بررسی قیمت فروش خرید
شرح کلی دیگ بخار و بررسی قیمت فروش خرید
خرداد ۲۲, ۱۳۹۷
دیگ آبگرم تجهیزات و راه اندازی
خرداد ۲۷, ۱۳۹۷

آشنایی با رله ساترونيک و نحوه ارتباط آن با موتور دمپرهای مختلف

آشنایی با رله ساترونيک و نحوه ارتباط آن با موتور دمپرهای مختلف

آشنایی با رله ساترونيک و نحوه ارتباط آن با موتور دمپرهای مختلف

آشنايي با رله ساترونيك   TMG740 و نحوه ارتباط آن با موتور دمپرهاي مختلف رله ساترونيك TMG740 كه يك رله اصطلاحا 21 پايه مي باشد جهت مشعل هاي دو مرحله اي كه داراي موتوردمپر جهت تنظيم هوا در مرحله هاي 1 و 2 هستند به كار مي رود

نقشه اي كه بر روي رله TMG740 حك شده است به شكل زير مي باشد

آشنایی با رله ساترونيک و نحوه ارتباط آن با موتور دمپرهای مختلف

فاز برق ورودي به پايه 20 و نول برق ورودي به پايه 8 متصل مي گردد .

مراحل برق دار شدن

مراحل برق دار شدن و همچنين برگشت برق به پايه هاي مختلف رله مطابق شكل زير مي باشد .

به جهت روشن تر شدن وضعيت ورودي و خروجي هاي پايه رله در زير توضيحاتي ارايه مي گردد .

همانگونه كه در نمودار بالا مشخص مي باشد پايه 4 (پايه مربوط به موتورفن) و پايه 13(پايه مربوط به تعيين وضعيت دمپر در حالت شعله 1 و شعله 2) و همچنين پايه 9(پايه مربوط به تعيين وضعيت ترموستات) از ابتدا برق دار مي شوند يعني اينكه در صورتيكه ترموستات در حالت بسته باشد(برق از پايه 9 با عبور از ترموستات به پايه 10 مي رسد) موتور فن مشعل شروع به كار مي كند.در اين وضعيت با ارسال فرمان از پايه 13 بايد موتور دمپر به وضعيت كاملا بازدرآيد وسيگنال اعلام وضعيت موتور دمپر هوا تا رسيدن به وضعيت كاملا بازبايد به پايه 14 رله برگردد .

قبل از برق دار شدن پايه 3 كه جرقه زن از آن فرمان مي گيرد موتوردمپر به وضعيت حداكثر باز رسيد ه است و مرحله تخليه محفظه احتراق(PURGE) تمام شده است و با قطع فرمان ارسالي از پايه 13 و بي برق شدن آن، موتور دمپر شروع به چرخش در جهت عكس و بستن دمپر تا حد مورد نياز مرحله 1 مي نمايد كه سيگنال حركت به سمت تنظيم هواي مرحله1  توسط موتور دمپر به پايه 15 رله ارسال مي گردد .

در حين حركت موتور دمپر به سمت رسيدن به تنظيم مرحله 1 ابتدا جرقه زن كه از پايه 3 فرمان مي گيرد عمل كرده و سپس از طريق پايه 5 شير استارت گاز و سپس شير گاز مرحله 1از طريق برق دار شدن پايه 6 باز شده و شعله تشكيل مي گردد .و لازم است جريان برق مورد نيازپايه 1 از طريق چشمي و يا يون برقرار گردد تا امكان ادامه فعاليت مشعل فراهم گردد .

پس از تشكيل شعله مرحله اول با فرمان از پايه 13 و پايه 21 موتور دمپر حركت كرده و به حالت تنظيم شعله دوم مي رسد كه در اين مرحله جريان مورد نياز جهت باز نمودن شير برقي دوم نيز از طريق موتور دمپر يه شير مرحله دوم ارسال مي گردد.

در صورت استفاده از ترموستات مرحله دوم اين ترموستات بين پايه 12 و 21 نصب مي گردد كه مي تواند با قطع و وصل برق پايه 21 موتور دمپر را به وضعيت شعله يك اورده و شير برقي مرحله دوم را قطع نمايد .

در صورت ترموستات نمودن كلي دستگاه لازم است موتور دمپر به وضعيت كاملا بسته درآيد كه با توجه به نوع موتور دمپر با قطع شدن برق پايه 4 موتور دمپر به حالت كاملا بسته در مي آيد

 

1 Comment

  1. حمیدرضا گفت:

    باعرض سلام و احترام. تشریح نوع عملکرد تعامل بین رله و دمپر موتور و بادامکها رو خیلی سخت و گیچ کننده بیان کردین. واقعا درک مطلب واسه کسی ک روش کار رو نمیدونه و یا در حال یادگیری و آموزشه خیلی خیلی نامفهومه. البته تا حدودی برمیگرده ب سیاست تبلیغ کننده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *